Strony stworzone dla pozycjonowania – czyli jakie?

  • Autor: Barbara
strony internetowe stworzone pod wysokie pozycjonowanie w Google
strony internetowe stworzone pod wysokie pozycjonowanie w Google

Starania o dobre miejsce w SERP-ach są zbyt często spychane na dalsze etapy tworzenia strony www.

W dzisiejszych czasach jednak nie można pozwolić sobie na bycie za konkurencją, a kompleksowe podejście do projektowania i budowania witryny może dać pewną przewagę. Obierając taką strategię dobrze jest pomyśleć o optymalizacji strony pod kątem SEO już od początkowych faz jej tworzenia.

Tak już od dawna podchodzą do tematu zagraniczne firmy i widać, że jest to podejście godne naśladowania. Jeśli chcesz wziąć dobry przykład i od początku tworzenia strony mieć pewność, że stworzy idealny podkład do działań z zakresu pozycjonowania – czytaj dalej, a będziesz wiedział jak się za to zabrać.

Strony internetowe w budowie – czy możesz już uwzględnić przygotowania do wysokiego miejsca w Google? Dużą inspiracją do stworzenia tego artykułu jest praca specjalistów ds. on-site. Wynika to z faktu ścisłego związku pozycji w wynikach wyszukiwania z tym, jaka jest struktura strony www. Dlatego jeszcze zanim owa struktura zostanie ustalona – poświęć czas na research fraz kluczowych, aby je w tym uwzględnić. Dobór odpowiednich słów kluczowych i fraz kluczowych jest jednym z najważniejszych kroków w skutecznej optymalizacji strony w odniesieniu do wyszukiwarek (SEO). Zwiększenie ruchu w Twojej witrynie jest priorytetem, ale przyciągnięcie odpowiednich odbiorców jest koniecznością. Wybór najskuteczniejszych słów kluczowych do połączenia z rynkiem docelowym może wymagać czasu i badań, ale wyniki będą tego warte. To doskonały punkt zaczepienia dla dalszych działań, zarówno jeśli chodzi o budowę strony, jak i jej SEO (pozycjonowanie stron). W rzeczywistości, używając odpowiednich słów kluczowych, treść Twojej witryny używa tego samego języka, w którym użytkownicy szukają Twoich produktów i usług. Przechodząc na język klienta, firmy tworzą treści, które rezonują z nimi, ułatwiając im zrozumienie treści i dając im pewność, że będą pytać dalej lub składać zamówienia online. Krótko mówiąc, użycie słów kluczowych w treści strony internetowej wysyła silny sygnał do Google o trafności.

Plik robots.txt – o czym musisz pamiętać w kontekście mapy strony internetowej? - Plik Robots.txt? to tak zwana dyrektywa indeksowania. Innymi słowy, instruuje boty wyszukiwarek, aby indeksowały witrynę w określony sposób, zgodnie ze ścisłą składnią. Celem pliku jest poinformowanie wyszukiwarek, które adresy URL mogą indeksować w danej witrynie. Ważne jest, aby firmy umieszczały ten plik na swoich stronach internetowych, ponieważ jest to pierwsza rzecz, której bot będzie szukał po wejściu na stronę. Plik robot.txt powinien zawsze znajdować się w katalogu głównym domeny witryny. Mapa strony to dokument, który zawiera listę wszystkich stron w witrynie. Zaprojektowana z myślą o wyszukiwarkach, oferuje informacje o rodzaju dostępnych treści i sposobach dotarcia do nich. Czasami dostarcza również informacji o tym:

  • kiedy poszczególne strony internetowe były ostatnio aktualizowane
  • jak ważne są określone części witryny www dla użytkowników lub potencjalnych klientów.

Mapy witryn XML są istotną częścią każdej przyzwoitej strategii SEO, szczególnie jeśli Twoja witryna internetowa ma dużą liczbę stron.

JavaScript i Flash – jak zoptymalizować te elementy strony internetowej pod SEO (pozycjonowanie stron)? Wyszukiwarki szukają zawartości tekstowej, a tekst w kodzie HTML jest bardziej czytelny niż ten osadzony w plikach flash. Co więcej, flash nie wyświetla zewnętrznych linków tak, jak robi to HTML, dlatego ważne jest, aby dodać zawartość w formacie HTML do plików flash, aby mogły być indeksowane przez roboty wyszukiwarek. Pliki flash są lepiej obsługiwane, gdy są podzielone na osobne pliki. Każdy plik flash musi mieć własną stronę HTML. Ponadto należy osadzić pliki flash w kodzie HTML i dodać do witryny dane opisowe, takie jak:

  1. tytuł strony internetowej
  2. nagłówek
  3. tagi alt obrazu
  4. tekst kotwicy (linków anchor)
  5. metadane (w tym dane uporządkowane)

Zasadniczo upewnij się, że używasz HTML dla najważniejszych elementów witryny (strony internetowej). W miarę możliwości używaj zwykłych linków tekstowych. Treść JavaScript jest podobnie jak flash trudniejsza do odczytania przez Google. Gdy Googlebot napotyka Twoją witrynę, żąda kodu HTML, a kod JavaScript jest problematyczny z punktu widzenia SEO, ponieważ zmusza Google do wykorzystania większego budżetu indeksowania na odczytywanie treści. Jeśli Google wyczerpie budżet indeksowania Twojej witryny, nie zobaczy Twojego tekstu, linków ani obrazów. Nie dorównasz witrynom konkurencji z poprawnie renderowaną treścią stron internetowych.

URL – jak wybrać dobry dla SEO i Internautów?

Adres URL (Uniform Resource Locator), bardziej znany jako „adres internetowy”, określa lokalizację zasobu (takiego jak strona internetowa) w Internecie. Adres URL określa również sposób pobrania tego zasobu, znany również jako „protokół”, taki jak HTTP, HTTPS, FTP itp. Dobrze przygotowany adres URL zapewnia zarówno ludziom, jak i wyszukiwarkom łatwe do zrozumienia wskazanie, o czym będzie strona docelowa. Adresy URL to drugorzędny czynnik rankingowy używany przez wyszukiwarki podczas określania trafności konkretnej strony lub zasobu dla zapytania. Chociaż przywiązują wagę do autorytetu samej domeny, użycie słów kluczowych w adresie URL może również działać jako czynnik rankingowy – właśnie dlatego warto się również nad tym zagadnieniem pochylić na etapie budowania strony www.

Jak upewnić się, że struktura strony jest przyjazna dla SEO?

Już wiesz, jak ważne jest, aby upewnić się, że projekt witryny jest przyjazny dla SEO. Możesz to zrobić, optymalizując jej strukturę pod kątem widoczności w wyszukiwarkach, a poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, jak dokładnie to zrobić.

  1. Staraj się, aby treść była zwięzła i konkretna – Twoja witryna będzie bardziej atrakcyjna dla użytkowników, jeśli tak będzie. Równocześnie im bardziej konkretny jest Twój tekst, tym łatwiej jest wyszukiwarkom indeksować i oceniać Twoje treści.
  2. Użyj obrazów, aby stworzyć atrakcyjność wizualną — pomyśl o dodaniu obrazów do tekstu na swojej stronie. Pomoże to przyciągnąć szerszą publiczność, ponieważ będą oni widzieć oba elementy jednocześnie. Na przykład, jeśli na pierwszym akapicie tekstu znajduje się obraz produktu, który oferujesz, zarówno Google, jak i internauci chętniej przeczytają tę sekcję, niż gdyby był to tylko tekst.
  3. Optymalizuj pod kątem fraz kluczowych – słowa kluczowe powinny być włączone do wszystkich części projektu Twojej witryny - od pasków nawigacyjnych, nagłówków i sloganów po podpisy, podtytuły i opisy.
  4. Dodaj linki do mediów społecznościowych — ważne jest, aby umieścić przyciski mediów społecznościowych na każdej stronie w witrynie, aby potencjalni klienci mogli łatwo udostępniać informacje o tym, co masz do zaoferowania swoim znajomym lub obserwatorom za pośrednictwem serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.

Ważne jest, aby wszystkie części witryny znajdowały się na tej samej stronie. Witryny, które są słabo zorganizowane, powodują problemy z nawigacją i doświadczeniami użytkowników. Twoja witryna będzie wtedy niejako rozłączona i odłączona od marki firmy, jeśli nawigacja jest nieustrukturyzowana lub nie jest zgodna z wytycznymi projektowymi. Ważne jest również, aby Twoja witryna ładowała się szybko. Google ocenia witryny o krótszym czasie ładowania wyżej niż inne witryny, dlatego już na etapie budowania strony warto pamiętać o tym, by celem było utworzyć witrynę, która wczytuje się tak szybko (premiowane są strony internetowe szybkie), jak to możliwe.

Jak wykorzystać Google Search Console do zwiększenia widoczności witryny?

Google Search Console to potężne narzędzie, którego właściciele firm, marketerzy i specjaliści ds. SEO mogą wykorzystać do zwiększenia obecności cyfrowej i ruchu organicznego swojej witryny. Wiedza o tym, jak prawidłowo korzystać z Google Search Console, jest kluczem do przekształcenia wszystkich zdobytych w ten sposób cennych danych w praktyczne spostrzeżenia dla Twojej strategii SEO. Istnieje kilka powodów, dla których regularne korzystanie z GSC jest istotną częścią każdej kompleksowej strategii marketingu cyfrowego. Google nieustannie iteruje na swojej platformie Search Console, aby ulepszyć funkcje pulpitu nawigacyjnego, jednocześnie zapewniając kompleksowe dane o wydajności wyszukiwarek. Chociaż przez lata dodawano i ulepszano różne funkcje, cel platformy pozostał ten sam: zapewnienie właścicielom firm, marketerom i specjalistom SEO bezpośrednich wskazówek, jak podnieść ich wydajność SEO – zarówno z punktu widzenia treści, jak i technicznego.

Jak używać Google Search Console do SEO swojej strony internetowej?

  1. Śledź rankingi słów kluczowych, wyświetlenia, ruch organiczny, średnią pozycję i współczynnik klikalności (CTR).
  2. Zapoznaj się z zasięgiem indeksu i upewnij się, że roboty indeksujące Google prawidłowo indeksują strony internetowe.
  3. Zidentyfikuj i rozwiąż problemy z obsługą strony, podstawowymi wskaźnikami internetowymi lub obsługą urządzeń mobilnych.
  4. Dojrzyj problemy z bezpieczeństwem lub ręczne działania zidentyfikowane przez Google.
  5. Analizuj istotne dane dotyczące linków zwrotnych, takie jak łączna liczba linków zewnętrznych, linków wewnętrznych, stron z najczęściej linkowanymi linkami, stron z najlepszymi linkami i tym podobne.

Wszystkie te działania są niezbędne nie tylko do zrozumienia wydajności SEO, ale także do jej poprawy. Jak wiadomo, dobre SEO ma kluczowe znaczenie dla szerokiej gamy celów marketingowych, takich jak zwiększenie ruchu i konwersji, poprawa reputacji, zrozumienie odbiorców i zwiększenie obecności w Internecie.

Podsumowując należy zauważyć, że nie wszystkie projekty stron internetowych są tworzone jednakowo. Niektóre zostały zaprojektowane z myślą o SEO, podczas gdy inne mają być piękne i nie można ich znaleźć, bo w pierwszej kolejności nie trafiają do nich roboty Google. Dzięki dobrze zorganizowanemu projektowi witryny Twoje strony internetowe i witryny będą miały to, co najlepsze zarówno pod względem designu, jak i pozycjonowania.

Upewnij się, że projekt Twojej witryny jest strukturalnie prawidłowy i optymalizujesz wszystkie aspekty witryny pod kątem rankingów wyszukiwania. Projekt Twojej witryny internetowej może przyczynić się do sukcesu Twojej firmy w Internecie.