Najlepsza strategia SEO dla małych firm

  • Autor: Mirek
pozycjonowanie malych biznesow
pozycjonowanie malych biznesow

Czym się wyróżnia i jak ją wdrożyć te działania?

Jeśli pozycjonowanie stron i marketing cyfrowy leży Ci na sercu - dobrze wiesz, że optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest cennym narzędziem do zauważenia w Internecie i budowania bazy klientów. Większość właścicieli małych firm dobrze wie, jak ważne jest by ich strona www znajdowała się na pierwszej stronie wyszukiwania Google. Badania to potwierdzają: 75% osób wyszukujących nigdy nie spogląda poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania, dlatego istotne jest pozycjonowanie. Chodzi też o coś więcej - Twoja pozycja w 10 najlepszych wynikach również wpływa na współczynnik klikalności. Spójrz na schemat! Jaki jest średni współczynnik klikalności dla stron wyszukiwania?

  1. Pierwsza: 20.4%
  2. Druga: 13.31%
  3. Trzecia: 7,97%

SEO może od podstaw zwiększyć widoczność Twojej firmy w wyszukiwarkach, a jeśli masz już obecność w Internecie, pomoże Ci również awansować w rankingach.

Czy SEO jest drogie?

Jednym słowem: nie. W przeciwieństwie do innych taktyk marketingowych, takich jak marketing w wyszukiwarkach (SEM), nie musisz nawet wydawać grosza na SEO, aby zobaczyć wyniki. Wymaga to jednak trochę pracy i cierpliwości –   jest powolnym procesem i zazwyczaj minie kilka miesięcy, zanim Twoje wysiłki zaczną się opłacać. Pomijając kwestie czasu, proces ten jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingu cyfrowego. Chociaż strategie marketingu cyfrowego, takie jak Google Ads, mogą być opłacalną inwestycją podczas zwiększania działań SEO, koncentracja na pozycjonowaniu stron jako strategii długoterminowej może prowadzić do znacznego wzrostu.

Jaka jest więc właściwa strategia SEO dla małej firmy?

Firmy każdej wielkości mogą korzystać z prostych, ale skutecznych ogólnych i lokalnych taktyk SEO. Jako właściciel małej firmy prawdopodobnie nie masz tylu zasobów, co duże przedsiębiorstwo. Jednak mimo to nadal możesz sprawić, by działało, przestrzegając zasad dobrze zaokrąglonej strategii SEO (i korzystając z pomocy ekspertów SEO, jeśli tego potrzebujesz). Musisz pomyśleć zarówno o SEO ogólnie, jak i o lokalnym SEO, ponieważ istnieje ważna różnica. Wiele firm wdraża już strategie SEO, ale nie wszystkie z nich dbają o uwzględnienie lokalnego SEO, co ma kluczowe znaczenie dla małej firmy.

Co to jest pozycjonowanie regionalne

Niewiele firm ma luksus nazywania wszystkich obszarów geograficznych rynkiem docelowym. Jednak bez względu na to, czy jesteś malarzem, czy właścicielem sklepu meblowego, masz w okolicy swoją własną lokalną publiczność. Lokalne SEO to sposób na ich ukierunkowanie. Na przykład, jeśli ktoś wyszukuje „hydraulik w pobliżu” (ten typ wyszukiwania jest teraz znacznie częstszy dzięki wyszukiwaniu głosowemu), chcesz, aby Twoja firma hydrauliczna pojawiła się na górze strony internetowe wyników, gdzie jest najbardziej widoczna. Aby tak się stało, musisz podać swój adres w każdej możliwej witrynie, od Google Moja Firma po Katalogi Online, i dodać wiele lokalnych treści i słów kluczowych, które odnoszą się do Twojego obszaru.

Lokalne statystyki SEO, które trudno zignorować

Na wypadek, gdybyś potrzebował trochę więcej motywacji, aby wprowadzić pewne zmiany lub zainwestować w lokalne usługi SEO, oto kilka niesamowitych statystyk SEO, które podkreślają, jak cenne może być to działanie dla Twojego biznesu. 46% wszystkich wyszukiwań w Google dotyczy informacji lokalnych. 88% konsumentów, którzy wyszukują lokalnie na swoim smartfonie, dzwoni lub odwiedza firmę w ciągu jednego dnia. Google odnotował 900% wzrost wyszukiwań „X blisko mnie dzisiaj/dziś wieczorem” w ciągu zaledwie dwóch lat. 76% osób, które przeprowadziły wyszukiwanie lokalne na swoim smartfonie, odwiedziło sklep tego samego dnia, a ponad jedna czwarta z nich dokonała zakupu (dane Google). Prawie wszyscy użytkownicy przeprowadzają wyszukiwania lokalne. 75% ludzi nigdy nie przekracza pierwszej strony internetowe wyników Google. Mimo to 56% sklepów nie umieściło wciąż swojej firmy w Google, a wciąż jest wiele takich, które nie są wymienione w lokalnych katalogach internetowych. Zastanów się, w której grupie Ty jesteś i co możesz z tym zrobić lepiej. Podsumowując, naprawdę musisz uwzględnić w swoich planach zarówno ogólną, jak i lokalną optymalizację pod kątem wyszukiwarek. 

Jakość doboru słów kluczowych

To powszechne błędne przekonanie, że słowa kluczowe są głównym i końcowym elementem SEO. Umieść jak najwięcej słów kluczowych w swojej witrynie, a za każdym razem wylądujesz na pierwszej stronie, prawda? W rzeczywistości, aby osiągnąć sukces, musisz wiedzieć, które konkretne słowa kluczowe wybrać i używać ich w naturalny sposób w treści – niezależnie od tego, czy są to strony internetowe docelowe, blogi, wykazy katalogów czy inne witryny stron trzecich.To, co naprawdę chce zobaczyć Google, to dobrze napisane, treściwe treści. Jeśli wymuszasz słowa kluczowe tam, gdzie nie są one istotne (tzw. „upychanie słów kluczowych”) lub używasz zbyt wielu słów kluczowych w pobliżu, możesz zostać nawet ukarany przez Google – co bardzo utrudnia ranking. Biorąc to pod uwagę, dobrze zbadane, trafne słowa kluczowe są niezbędne do kontekstualizacji treści i przyciągania ruchu organicznego do Twojej witryny. Na szczęście istnieje wiele przyjaznych dla użytkownika narzędzi, za pomocą których można znaleźć właściwe słowa kluczowe. Niektóre z nich działają poprzez generowanie sugestii słów kluczowych na podstawie wprowadzonego słowa kluczowego lub domeny. Darmowe narzędzia SEO, takie jak to, są świetnym punktem wyjścia do wyszukiwania typów słów kluczowych, których możesz użyć w swoich treściach, aby rozpocząć ranking dla szerszej gamy trafnych wyszukiwanych haseł. Po zawężeniu listy słów kluczowych i ustaleniu, na które z nich chcesz kierować reklamy, możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zintegrować te słowa kluczowe z treścią kontaktując się ze specjalistami, zapraszamy.

Określ swój target i trzymaj się go

Niewiele małych firm może nazwać każdy obszar geograficzny rynkiem docelowym. Niezależnie od tego, czy jesteś fryzjerem, czy księgowym, prawdopodobnie masz określoną bazę klientów w określonym obszarze. Lokalne SEO polega na optymalizacji treści specjalnie dla klientów w Twojej okolicy. Łatwo zrozumieć, dlaczego lokalne SEO eksplodowało w ostatnich latach: wyszukiwania mobilne, takie jak „księgowy blisko mnie” lub „księgowi [miasto]” wzrosły o 900% w ciągu ostatnich lat. Ponieważ coraz więcej osób korzysta z wyszukiwanych haseł specyficznych dla obszaru, sensowne jest odpowiednie dostosowanie strategii SEO. Może to pomóc przyciągnąć bardziej wykwalifikowanych potencjalnych klientów, tj. ludzi, którzy już szukają firmy takiej jak Twoja w Twojej okolicy.

Jak zacząć Pozycjonowanie lokalne

Uzyskaj wpis w Google Moja Firma i katalogach lokalnych. Gdy masz informacje o swojej firmie wymienione w internetowych katalogach, wyszukiwarki pokażą Twoją firmę klientom szukającym Twoich produktów lub usług w Twojej okolicy. Użyj lokalnych słów kluczowych. Zamiast używać ogólnych słów kluczowych, takich jak „firma księgowa”, użyj słów kluczowych specyficznych dla danego obszaru, takich jak „firma księgowa Bielsko-Biała” lub „firma księgowa bielskie”. Dotyczy to usług jak na przykład: pozycjonowanie Bielsko-Biała lub produktów - przykładowo strony internetowe Bielsko-Biała. Twórz treści lokalne związane z danym miastem i lokalizacją. Oprócz używania lokalnych słów kluczowych rozważ tworzenie treści specyficznych dla danego obszaru i ich pozycjonowanie, takich jak rzeczy do zrobienia w Twojej okolicy lub wiadomości i dyskusje na temat lokalnych wydarzeń. Tego typu treści mogą znajdować się na blogu, w dziale aktualności lub aktualizacji Twojej witryny – cokolwiek jest odpowiednie dla Twojej firmy. Załóż co najmniej jeden profil w mediach społecznościowych. Oprócz wartości posiadania strategii w mediach społecznościowych, profil w mediach społecznościowych to kolejne miejsce, w którym możesz podać nazwę firmy, lokalizację i dane kontaktowe, co pomaga zapewnić, że Twoja firma pojawi się, gdy ludzie w Twojej okolicy wyszukują produkty lub usługi, które dostarczać.

Zachęć klientów do wystawiania recenzji

Prawdopodobnie już wiesz, że pozytywne recenzje są na wagę złota dla Twojej małej firmy. W końcu ponad dwie trzecie konsumentów (68%) czyta recenzje online lub blogi, aby dowiedzieć się, co inni myślą o produktach lub usługach, i przeglądają średnio siedem recenzji przed podjęciem decyzji o zakupie. Jednak być może nie zdawałeś sobie sprawy, że recenzje mają również wpływ na wydajność SEO. Według danych opinie klientów są jednym z największych czynników dla Google przy określaniu pozycji strony lub witryny w wyszukiwaniu. Jest kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić klientów do wystawienia opinii o Twojej firmie: Po prostu zapytaj! Kiedy kończysz transakcję z klientem, poproś go o pozostawienie opinii osobiście lub skorzystaj z narzędzia CRM, aby zautomatyzować e-mail uzupełniający po sprzedaży online. Wymień swoją firmę. Upewnij się, że Twoja firma jest wymieniona i aktualna na platformach z opiniami, takich jak Google i innych odpowiednich witrynach. Odpowiedz na istniejące recenzje. Pokaż potencjalnym recenzentom, że słuchasz, co mają do powiedzenia Twoi klienci. Stwórz zachętę. Zaoferuj nagrodę za recenzje, np. 10% rabatu na następny zakup klienta. Jak wspomniano powyżej, Google uwielbia treści informacyjne i pomocne – to naprawdę sekret SEO. Więc jeśli chcesz zobaczyć wyniki, musisz zacząć tworzyć.Treść może przybrać formę stron docelowych (stron zaprojektowanych tak, aby można je było klikać z reklam online lub wyników wyszukiwania), blogów, samouczków, e-booków, infografik, filmów i nie tylko. Zrozumienie tego, jakie rodzaje treści najlepiej sprawdzają się w Twojej firmie, polega na testowaniu i uczeniu się w miarę postępów. Twoim celem nie zawsze powinna być po prostu sprzedaż produktu lub usługi, ale raczej dostarczenie czegoś znaczącego i istotnego dla odbiorców. Więc jeśli jesteś kwiaciarką, może to być szczegółowy przewodnik po różnych rodzajach aranżacji ślubnych. Jeśli jesteś hydraulikiem, może to być krótki film wyjaśniający, co zrobić, jeśli Twoja toaleta jest przytkana. Pamiętaj, że wyszukiwarki potrafią tylko „czytać” tekst, więc każdej czysto wizualnej treści, takiej jak filmy lub infografiki, powinno towarzyszyć kilkaset słów tekstu na stronie, aby nadać jej kontekst. Niezależnie od tego, jaki rodzaj treści tworzysz, staraj się umieszczać jedno trafne słowo kluczowe na kilkaset słów, na ile ma to sens w kontekście i wpływ na pozycjonowanie.