Samodzielne pozycjonowanie stron www

  • Autor: Lucyna
samodzielne pozycjonowanie stron www we własnym zakresie
samodzielne pozycjonowanie stron www we własnym zakresie

Czy samodzielne pozycjonowanie strony to dobry pomysł?

SEO metodą typu „zrób to sam” - może być sporym przeżyciem dla właściciela firmy, który chce wziąć sprawy związane z pozycjonowaniem w swoje ręce. Niezależnie od tego, czy masz dobre, czy złe doświadczenia z pozycjonowaniem, zawsze może przyjść Ci do głowy myśl, że być może byłbyś w stanie sam zoptymalizować swoją witrynę, aby uzyskać dobrą pozycję w wyszukiwarkach, tak samo dobrą, jeśli nie lepszą niż to, co mogą Ci zaoferować specjaliści od marketingu internetowego.

Optymalizacja strony www – czy właściciel firmy powinien się tym zająć samodzielnie? - Owszem - są właściciele firm, którzy odnoszą sukcesy w nauce, realizacji i utrzymywaniu solidnych strategii i taktyk  , co pozwala im posiadać wysoko widoczne i pozycjonowane w największych wyszukiwarkach witryny www. Z drugiej strony są również przedsiębiorcy, którzy weszli na ciemną stronę  , ponieważ byli niecierpliwi, naiwni lub zbyt sprytni – i zaszkodzili swoim witrynom, niekiedy wyrządzając nieodwracalne szkody. W następnej kolejności zwykle zwracają się do specjalisty  , błagając o uratowanie ich witryny przed karą lub deindeksacją w wyszukiwarkach. Zgadza się - każdy może nauczyć się   i odnieść sukces lub porażkę. Jednak w większości przypadków podejście   „zrób to sam” jest realizowane na ślepo, ponieważ właściciele firm nie posiadają na to odpowiednich zasobów. Aby dobrze prowadzić pozycjonowanie stron dla swojej witrny musisz mieć czas, pieniądze i chęci. Zanim więc zaczniesz dbać o pozycjonowanie dla swojej strony - poświęćmy chwilę na omówienie kilku typowych pułapek związanych z takim podejściem, dzięki czemu będziesz mógł dokładnie zrozumieć zalety i wady takiego rozwiązania zanim wyrządzisz wielką szkodę swojemu biznesowi i pojawi się konieczność zwrócenia się z prośbą do specjalistów od pozycjonowania, aby posprzątali bałagan.

Samodzielne pozycjonowanie strony – zalety

Właściciele firm, którzy mają czas, pieniądze i chęci, aby zainwestować te zasoby w SEO „zrób to sam”, mogą odnieść wiele sukcesów. Samodzielne pozycjonowanie musi wykraczać poza dobrą pozycję w wyszukiwarkach. Ma zapewnić właścicielom firm dogłębne zrozumienie zawiłości ich witryny, wyszukiwarek i optymalizacji oraz tego, jak wszystkie trzy współpracują ze sobą, aby można mieć nadzieję na rozwój firmy we wszystkich aspektach.

Oszczędzaj pieniądze, nie zlecając zewnętrznym specjalistom pozycjonującym - Jednym z największych powodów, dla których większość właścicieli (zwłaszcza małych) firm zajmuje się samodzielnie pozycjonowaniem - jest to, że możesz zaoszczędzić pieniądze, wdrażając sprawdzone, solidne taktyki optymalizacji. Pamiętaj jednak, że mimo iż w istocie możesz zaoszczędzić pieniądze, nie płacąc komuś innemu, to jednak takie podejście może zająć więcej wysiłku i czasu, zanim uda Ci się osiągnąć te same wyniki, które zapewni Ci specjalista od osiągania pozycji lub agencja. Jako właściciel firmy, musisz rozważyć to indywidualnie i określić, co jest najważniejsze dla Ciebie i Twojej firmy.

Czy naprawdę oszczędzasz pieniądze, jeśli osiągnięcie kiepskich wyników kosztowało Cię dwukrotnie lub więcej czasu i pracy? Jeśli potrafisz szczerze odpowiedzieć twierdząco na to pytanie i masz dane, które wskazują na to, że jesteś na dobrej drodze, aby zostać profesjonalistą i ekspertem  – to faktycznie warto spróbować. W innym przypadku ta korzyść numer jeden niekoniecznie przypadnie Ci w udziale. Oszczędzaj czas optymalizując swoją stronę dzięki dogłębnej znajomości branży Jeśli chodzi o pozycjonowaniu stron jako „zrób to sam”, jednym z obszarów, w którym potencjalni klienci agencji marketingowej w internecie -  zawsze mają przewagę - jest prawdziwe zrozumienie ich branży, biznesu i bazy klientów. Jest to krytyczny i imperatywny krok, którego nie wolno przegapić. Rozważając samodzielne pozycjonowanie warto wiedzieć, że posiadanie gruntownej wiedzy branżowej na temat tego, jak Twoi klienci wyszukują, robią zakupy i kupują, pozwoli Ci wyprzedzić o lata świetlne każdego specjalistę lub agencję   nie z Twojej specjalistycznej branży.

Zrozumienie źródeł ruchu i słów kluczowych w wyszukiwarce, których używają Twoi klienci, aby dotrzeć do Twojej witryny, pomoże Ci jako właścicielowi firmy w skuteczniejszej komunikacji zarówno z potencjalnymi, jak i obecnymi klientami. Jednak dużą część tej intymnej wiedzy o klientach można uzyskać lub zebrać z Twojej witryny za pomocą następujących narzędzi: Google Analytics SEMRush czy Planner słów kluczowych i wiele innych.

Naucz się taktyk i wiedzy o pozycjonowaniu, aby zwiększyć pozycję w rankingu, ruch i konwersję - Jedną z największych korzyści płynących z nauki   metodą „zrób to sam” jest to, że naprawdę uczysz się  , a nie musisz polegać jedynie na zewnętrznych źródłach, które oceniają Twoją witrynę w wyszukiwarkach lub utrzymują rankingi. Już samo to jest w sobie ogromną wartością dla większości właścicieli firm, ponieważ są oni w stanie przeznaczyć pieniądze wydane na te działania na inne możliwości marketingowe i reklamowe. Ponadto samodzielne pozycjonowanie zapewnia większą przejrzystość działania i funkcjonowania Twojej witryny jako 24-godzinnego sprzedawcy. Będziesz bardziej dostrojony do wewnętrznego działania swojej witryny i będziesz w stanie wyczuć i zauważyć różnicę w małych zmianach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Kolejnym świetnym aspektem samodzielnego uczenia się  - jest fakt, że jeśli musisz zatrudnić specjalistów od www lub agencję, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, będziesz dobrze zorientowany w pozycjonowaniu  w Google, co pomoże Ci oddzielić dobre praktyki od złego i nieskutecznego.

Samodzielne pozycjonowanie strony – wady

Większość historii związanych z nieskutecznym, samodzielnym pozycjonowaniem może mieć wiele przyczyn. Niektóre zdarzają się, gdy właściciele firm są niecierpliwi i świadomie przyjmują wszelkie niezbędne środki do rankingu. Inne działania   „zrób to sam” kończą się niepowodzeniem, ponieważ właściciele firm nieświadomie stosują złe lub oszukańcze strategie i taktyki   a efektem z takich działań jest jedynie to, że ich witryny są mocno karane lub usuwane z indeksów w wyszukiwarkach. Tak czy inaczej, zanim zostaniesz oślepiony i zafascynowany zaletami pozycjonowania „zrób to sam”, upewnij się, że dołożysz należytej staranności i dokładnie rozważysz wady pozycjonowania na własną rękę. Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz drogo w wyszukiwarkach i/lub zapłacisz profesjonalistom  z nawiązką za naprawienie bałaganu na stronach.

Większa ilość poświęconych zasobów - czasu, pieniędzy i wysiłku samodzielnego  w przeciwieństwie do outsourcingu.

Tak jak możesz odnieść sukces w pozycjonowaniu samodzielnie, a nie zlecając tego na zewnątrz, oszczędzając czas, pieniądze i wysiłek, możesz również wiele stracić czasu, pieniędzy i wysiłku – jeśli nie podejdziesz do tego we właściwy sposób. Właściciele firm średnio muszą przeznaczyć 2-3 razy więcej pieniędzy, czasu i wysiłku, aby uzyskać te same cele, które zrobi dla nich profesjonalna agencja marketingowa. W końcu pracują tam eksperci z wieloletnim doświadczeniem w branży – a to bezcenne źródło możliwości. Skoro więc doskonalenie umiejętności związanych z pozycjonowaniem profesjonaliście zajmuje tyle lat życie (i jest to branża, w której wiedza musi być cały czas aktualizowana), jak sądzisz – ile osiągnięcie tych samych, jeśli nie mniejszych rezultatów zajmie Tobie? Nie chodzi o to, że nie możesz lub nie powinieneś opanować pozycjonowania samodzielnie, ale musisz wykonać obliczenia matematyczne, aby określić, ile pieniędzy, czasu i wysiłku potrzeba, aby uzyskać wyniki w Google, które mogłyby wyniknąć z outsourcingu działań. Tylko wtedy możesz rzetelnie umieścić to w puli zalt bądź wad wynikających z samodzielnego pozycjonowania.

Szkody dla witryny z powodu braku doświadczenia  - Wiele prób samodzielnego pozycjonowania realizowanego przez właścicieli firm kończy się uszkodzeniem witryny lub szkodą taką jak kara nałożona przez Google. Większość tych szkód wynika z braku doświadczenia właściciela firmy w zrozumieniu zawiłości. Nawet jeśli właściciele firm rozumieją różnicę między dobrymi a zwodniczymi praktykami  , często mają tendencję do przydzielania niedoświadczonych pracowników do obsługi ich działań. Często z tego powodu strategia lub taktyka   została nieświadomie zastosowana, równocześnie siejąc spustoszenie na stronie internetowej pod wpływem surowych kar i utraty autorytetu domeny, czy rankingów. Opłaca się płacić profesjonalistom, a nie ryzykować z powodu braku własnego doświadczenia. Brak wiedzy branżowej lub posiadanie niewłaściwej na temat   – to zawsze minus dla witryny. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się pozycjonowaniem wewnętrznym, czy też zlecanym na zewnątrz, czy sam zajmujesz się całym pozycjonowaniem, nie da się wystarczająco podkreślić, jak ważne jest nadążanie za okresem wiedzy dotyczącej pozycjonowania. Większość problemów związanych z samodzielnymi pracami - zaczyna się od tego, że właściciel firmy przeczesuje Internet i świadomie lub w większości przypadków nieświadomie wchodzi na blog i/lub forum, gdzie są promowane nieskuteczne i nieuczciwe praktyki dotyczące pozycjonowania. Co więcej, w większości przypadków jest tak, że właściciel firmy korzysta z tego pierwszego źródła, które znalazł, niczym z kompendium   wiedzy wdrażając i wykonując zwodnicze strategie bez zastanowienia się czy to na pewno właściwe. Ogólnie rzecz biorąc, to samo można powiedzieć o tych, którzy wykonują te czynności i  korzystając z właściwych praktyk, ale nie nadążają za branżą. Czasem jest tak, że przedsiębiorcy decydują się nie zatrudniać specjalistów od pozycjonowania i odnoszą sukcesy przez jeden sezon. Jednak często w swoim lenistwie i nieostrożności, aby nadążyć za ciągle zmieniającą się wiedzą o tym, wszyscy niegdyś odnoszący sukcesy klienci stają się ofiarami na własne życzenie, wykonując przestarzałe strategie i taktyki  . Ich własne działania prowadzą do wysokich kar za to, a w końcu muszą całkowicie przebudować swoją stronę internetową.

Podsumowując, bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujesz, że samodzielne pozycjonowanie jest najlepszym podejściem, czy zatrudnisz wewnętrznych lub zewnętrznych specjalistów od pozycjonowania, pamiętaj, że osiągnięcie rezultatów zawsze wymaga czasu, wysiłku i pieniędzy. Tutaj nie ma żadnych wyjątków.

Zobacz także: