Pozycjonowanie stron internetowych a indeksowanie

  • Autor: Monika
pozycjonowanie wplyw indeksowania strony na ranking
pozycjonowanie wplyw indeksowania strony na ranking

Czyli czego boty Google szukają na Twojej witrynie e-commerce?

Musisz zrozumieć, w jaki sposób Google przemierza i indeksuje Twoją witrynę e-commerce (i jej zawartość), aby móc rozwiązać każdy problem, który może utrudnić proces indeksowania a tym samym ma wpływ na pozycjonowanie stron internetowych w sieci przez Google. Podczas gdy wielu właścicieli witryn rozumie (i wdraża) strategie SEO na stronie i poza nią, tylko nieliczni zwracają uwagę na techniczne SEO – nawet jeśli wpływa to również na kondycję SEO witryn. W tym przewodniku dowiesz się, w jaki sposób Google przemierza i indeksuje strony internetowe oraz poznasz taktyki, które możesz wykorzystać, aby poprawić techniczne SEO, pozycjonowanie i rankingi wyszukiwania na stronie wyników wyszukiwania (SERP).

Co to jest indeksowanie wyszukiwarek i jak Google indeksuje witrynę?

Google dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wyszukiwarkom najtrafniejsze i najnowsze treści. Tak więc Googlebot (bot wyszukiwarki) indeksuje witryny, aby znaleźć przydatne treści, które będą wyświetlane, gdy ludzie wyszukują w Google. Możesz myśleć o indeksowaniu witryn Google jako przeszukiwaniu stron internetowych (przez Googlebota) w celu znalezienia nowej lub zaktualizowanej treści do zindeksowania, tym samym wpłynąć korzystnie na pozycjonowanie stron internetowych. Co może być zindeksowaną treścią? Filmy, obrazy, posty na blogu, pliki PDF, wiele innych elementów strony internetowe. Indeksowanie zaczyna się od odkrycia strony internetowej. Gdy Googlebot znajdzie stronę internetową, podąża za innymi linkami na stronie, aby odkryć nową zawartość, którą również musi zindeksować.

Trzy powody, dla których Google źle indeksuje Twoje strony internetowe

Kiedy niektóre ważne strony w Twojej witrynie handlu elektronicznego nie wyświetlają się w Google, najprawdopodobniej Googlebot ma problemy z indeksowaniem Twoich stron internetowych. Poniżej znajdują się trzy możliwe powody, dla których Google nie indeksuje Twojej witryny.

  1. W Twojej witrynie brakuje kilku stron - Twoi klienci nie są jedynymi, którzy są sfrustrowani, gdy trafiają na brakującą stronę. Boty wyszukiwania oczekują również, że podczas indeksowania Twojej witryny znajdą aktywne strony (a nie uszkodzone linki). Nierzadko zdarza się, że podczas przeglądania witryny e-commerce trafia się na strony z błędami 404. Strony, które często zwracają błędy 404 to: Strony z ofertami sezonowymi (np. strona z ofertami na Black Friday) Strony produktów, których nie ma w magazynie Strony produktów, które nie są już w sprzedaży Musisz naprawić brakujące strony w swojej witrynie, aby upewnić się, że Google prawidłowo ją zaindeksuje. Istnieją specjalistyczne narzędzia do wyszukiwania brakujących stron w witrynie. Możesz to jednak zrobić również w Google Search Console (GSC), albo z pomocą specjalistów takich jak zespół Exponet, do usług! Po wyświetleniu listy wszystkich stron, które zwracają błąd 404, skonfiguruj przekierowanie 301, aby te strony automatycznie przekierowywały do aktywnych stron internetowych — i usprawniły proces indeksowania sieci przez Google.
  2. Wystąpiły problemy z mapą witryny - Mapy witryn pomagają botom wyszukiwania zrozumieć strukturę Twojej witryny i zidentyfikować najważniejsze strony w Twojej witrynie. Tak więc niezdolność Google do indeksowania Twoich stron internetowych może wynikać z problemu z mapą witryny. Niektórzy dostawcy usług hostingowych automatycznie generują mapy witryn dla stron internetowych. Możesz jednak użyć generatora map witryn XML, aby utworzyć go dla swojej witryny, jeśli jej nie masz. Po uzyskaniu mapy witryny (w postaci pliku XML) prześlij ją za pomocą GSC.
  3. Pliki robots.txt Twojej witryny nie są poprawnie skonfigurowane - Pliki robots.txt informują roboty wyszukiwania, które strony internetowe powinny, a których nie powinny indeksować. Google indeksuje wszystkie strony w witrynie, gdy nie znajduje pliku robots.txt. Jeśli jednak w Twojej witrynie znajduje się plik robots.txt, boty wyszukiwania będą musiały postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w pliku. Zmodyfikuj więc plik i zmieniaj każde polecenie, które uniemożliwia Googlebotowi dostęp do Twoich ważnych stron internetowych. Możesz wyświetlić plik robot.txt swojej witryny, wpisując „twojastrona.com/robots.txt” w pasku adresu przeglądarki.

Co to jest indeksowanie w wyszukiwarkach?

Gdy Googlebot wykryje odpowiednią treść w Twojej witrynie, przystępuje do przechowywania informacji w indeksie. Twoje strony internetowe pojawią się w Google jako wyniki wyszukiwania dopiero po zindeksowaniu. Możesz sprawdzić, czy Google zindeksowało Twoją witrynę, wpisując „site:twojastrona.com” w pasku wyszukiwania Google. Możesz także użyć „site:yourwebsite.com/url-slug”, aby sprawdzić, czy określona strona znajduje się w indeksie Google. Trzy niezawodne sposoby na szybkie indeksowanie stron internetowych przez Google Twoje treści nie pojawią się w SERP, jeśli Google ich nie zindeksuje. Czy zauważyłeś, że Google powoli indeksuje Twoje treści lub w ogóle nie indeksuje Twojej witryny? Oto trzy strategie, które możesz wdrożyć:

  1. Zmodyfikuj plik robots.txt swojej witryny - W pliku robots.txt mogą znajdować się bloki indeksowania, które utrudniają Google indeksowanie niektórych stron internetowych w Twojej witrynie. Co najgorsze, plik robots.txt może uniemożliwiać Google indeksowanie wszystkie twoje strony internetowe i poprawić pozycjonowanie. Dlatego sprawdź plik robots.txt pod kątem poleceń generujących błędy i wprowadź niezbędne modyfikacje.
  2. Usuń wszystkie mniej ważne strony - Skończy się wyczerpanie budżetu na indeksowanie, gdy Twoja witryna e-commerce ma wiele niepotrzebnych stron. Zbadaj więc strony w swojej witrynie e-commerce i usuń nieistotne. Następnie zoptymalizuj swoje ważne strony pod kątem wyszukiwarek, skorzystaj z pomocy profesjonalistów lub użyj specjalnego narzędzia, aby stworzyć stylowe, bogate w słowa kluczowe strony, które przyciągną ukierunkowany ruch organiczny do Twojej strony internetowej.
  3. Buduj wysokiej jakości linki zwrotne - Istnieje ważny czynnik rankingowy Google, pomaga Google ocenić, jak autorytatywna i wiarygodna jest Twoja witryna. Tak więc budowanie wysokiej jakości linków zwrotnych poprawi szybkość, z jaką Google indeksuje Twoje treści. Twórz strony internetowe, których roboty indeksujące Google nie mogą zignorować! Twoje wysiłki SEO zwrócą się tylko wtedy, gdy Twoje strony internetowe znajdą się na szczycie rankingów SERP. Tak więc nie wystarczy, że Google zindeksuje Twoje treści. Upewnij się również, że stosujesz strategie, które sprawią, że Twoje treści pojawią się w najlepszych wynikach Google. Chcesz poprawić rankingi swojej witryny, tworząc unikalne strony internetowe zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek? Czytaj dalej!

Jak zorganizować swoją witrynę eCommerce pod kątem SEO? - Produkty w Twojej witrynie eCommerce mogą być niesamowite, ale jak dobra jest struktura Twojej witryny, jeśli chodzi o SEO? To jest właśnie sedno sprawy. Świetna strategia dla struktury strony internetowe j to zazwyczaj różnica między kompletnym bałaganem w witrynie eCommerce a stroną taką, którą pokochają klienci i wyszukiwarki. Chcesz poznać zasady posiadania solidnej struktury witryny — i dlaczego jest to ważne dla doświadczenia użytkownika i SEO? Czytaj dalej, aby poznać proste i przydatne porady dotyczące rozwijania witryny i zwiększania wydajności SEO.

Dlaczego struktura strony jest ważna?

Jeśli Twoja witryna eCommerce korzysta ze struktury witryny zoptymalizowanej pod kątem SEO, spowoduje to, że Twoi użytkownicy — i Google — „zrozumieją to” . . . i pokochają. Będzie to miało duży wpływ na ogólny sukces Twojej witryny, przynosząc: Lepsze rankingi, Niższe współczynniki odrzuceń, Wyższe konwersje. Struktura jaką posiadają twoje strony internetowe e-commerce zależy od kilku rzeczy. Postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem, aby zapewnić optymalną strukturę witryny SEO i uzyskać wzrost zasięgu i sprzedaży, a jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej.

Twój przewodnik po tworzeniu witryny eCommerce pod kątem SEO - Teraz, gdy już wiesz, dlaczego solidna konstrukcja jest ważna, spójrzmy, jak ją uzyskać. Przeprowadź dogłębne badanie słów kluczowych. Aby tworzyć świetne strony docelowe, a także generować fantastyczne pomysły na treści, nie możesz uniknąć badania słów kluczowych. Pomyśl o swoim biznesie. Jeśli dopiero uruchamiasz swoje strony internetowe, ważne jest, aby zebrać, wybrać, a następnie pogrupować wszystkie odpowiednie słowa kluczowe. Następnie zastanów się, jakich słów użyjesz, aby najlepiej opisać swoją firmę. Nie wiesz, jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla swojej witryny? Zapraszamy do kontaktu, z chęcią pomożemy. Czerp inspirację ze swoich ulubionych stron - Aby uzyskać więcej pomysłów na to, co jeszcze warto mieć na swojej stronie, możesz wymienić wszystkie swoje ulubione witryny i zobaczyć, jak używają słów kluczowych do łączenia się z klientami. Prawdopodobnie mają w zanadrzu kilka sztuczek, aby przyciągnąć i zaangażować klientów — w końcu to Twoi ulubieńcy! Zwróć uwagę na konkurencję - Musisz także być na bieżąco z tym, co robią Twoi konkurenci. Kim oni są? Jaka jest struktura ich strony internetowej? Ile zawiera sekcji? Nie zapomnij również sprawdzić ich słów kluczowych. Stwórz adresy URL zoptymalizowane pod kątem SEO - Gdy masz już słowa kluczowe i frazy – i odfiltrujesz te, które nie są istotne dla Twojej firmy – musisz pomyśleć o zoptymalizowanych pod kątem SEO adresach URL dla swoich głównych stron.

Co musisz uwzględnić według Google?

Czytelne słowa, myślniki zamiast podkreśleń, odpowiednie słowa kluczowe, krótkie adresy URL.

Połącz strony internetowe swojej witryny

Linkowanie wewnętrzne ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia potężnej struktury witryny i nie można go pominąć. Podsumowując, jeśli chodzi o projektowanie struktury witryny, która przyciąga ludzi, nie chodzi tylko o sekcje czy linki. Musisz również wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak projekt i, co najważniejsze, doświadczenie użytkownika. Zainwestowanie czasu i zasobów w stworzenie najlepszej struktury witryny jest kluczowym krokiem w tworzeniu udanej witryny. Strony docelowe, które zdobywają top wyników wyszukiwania nie są łatwe do zrealizowania, ale pomoc profesjonalistów – takich jak nasz zespół - sprawia, że staje się to proste.