Promowanie przez pozycjonowanie

  • Autor: 0
promowanie przez pozycjonowanie i ads
promowanie przez pozycjonowanie i ads

Widoczność reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania

W dzisiejszych czasach zewsząd otaczają nas różnorodne reklamy i nie ma się co dziwić, gdyż są one bezkonkurencyjnym sposobem na wywołanie ciekawości potencjalnego odbiorcy i zainteresowanie go produktem. Dlatego ludzie tworzą reklamy i chcą, by ich kampanie były strzałem w dziesiątkę i docierały do jak największej liczby odbiorców. Problem pojawia się jednak, gdy podczas wyszukiwania stworzonej reklamy w Google nie możemy jej znaleźć.

Bardzo frustrująco działa fakt, że po dobraniu odpowiednich słów kluczowych, po oznaczeniu kampanii jako aktywnej i wreszcie po określeniu budżetów dziennych, reklama nie pojawia się podczas próby jej przetestowania. To wszystko jest tym bardziej dziwne, gdy można zaobserwować, że kampania jest źródłem wyświetleń i że wszystko jest przecież ustawione jak najbardziej prawidłowo. A mimo wszystko aktywna kampania przy próbie testowej nie wyskakuje na naszym monitorze. Dlaczego tak się dzieje? Jak można temu zaradzić? Poniżej zostaną opisane najczęściej spotykane przyczyny takiego zjawiska.

Obserwacja swoich reklam Google Ads w wyszukiwarce

Jakie są przyczyny utrudnień? Powodów, które zdecydowanie wpływają na widoczność naszych reklam w wyszukiwarce jest sporo. Poniżej zostaną wymienione i pokrótce opisane te podstawowe i najważniejsze. Pozwoli to przybliżyć ten temat i zrozumieć fakt, że jeśli my nie możemy dostrzec naszej kampanii reklamowej w wynikach wyszukiwania, nie musi to oznaczać, że inne osoby również jej nie widzą. Ale jak to właściwie jest możliwe? Co zatem determinuje to zjawisko? O tym poniżej.

Główne przyczyny utrudnień:

  1. częstotliwość wyszukiwania reklam
  2. wykluczenia w adresach IP
  3. harmonogram kampanii reklamowych
  4. docelowi odbiorcy
  5. używane urządzenia
  6. reklamy konkurentów
  7. limit w dziennym budżecie
  8. lokalizacja
  9. blokady na reklamach

Częstotliwość wyszukiwania reklam a ich widoczność.

Wyszukując swoją reklamę w sposób regularny, czyli raz po raz wpisując słowo kluczowe w celu zlokalizowania swojej kampanii, można również przyczynić się do nie wyświetlania jej. Jak to się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Brak Twojego kliknięcia w wyświetlaną reklamę jest dla Google sygnałem, że jesteś użytkownikiem niezainteresowanym tym tematem. Pozycjonowanie stron Bielsko - W konsekwencji wyświetlanie danej reklamy na IP Twojego komputera zostaje wstrzymane. Dzieje się tak dlatego, że działanie algorytmów Google opiera się na wyświetlaniu reklam osobom zainteresowanym. Potencjalnymi odbiorcami powinni być ludzie, co do których istnieje jak największe prawdopodobieństwo odnoszące się do kliknięcia w reklamę i dokonania interakcji bądź konwersji.

Wykluczenia w adresach IP

Ustawienia dotyczące wyświetlania reklam dają nie tylko sposobność do zawężenia pewnych grup odbiorców, ale również do wykluczenia określonych adresów IP. Ale jaki to ma właściwie sens i znaczenie? Przecież warto, by reklama dotarła do jak największej liczby odbiorców. Otóż okazuje się jednak, że jest to przydatne narzędzie, gdyż dzięki niemu oszczędza się generowania niepotrzebnych wyświetleń pracownikom danej firmy, jak i również innym partnerom biznesowym. Wyszukując swoją reklamę upewnij się więc, czy należący do Ciebie adres IP nie jest zablokowany dla danej kampanii. Aby to sprawdzić należy przejść z sekcji "Ustawienia" do pozycji noszącej nazwę „Wykluczenia adresów IP”.

Harmonogram kampanii reklamowych

Kolejnym powodem, który ma znaczący wpływ na pojawienie się danej reklamy w czasie jej wyszukiwania jest tak zwany harmonogram reklamowy. To nic innego jak określony przedział, który może dotyczyć zarówno konkretnych dni, jak i konkretnych godzin podczas danego dnia. Tego typu zawężenie w wyświetlaniu kampanii reklamowych, pozwala na zwiększenie intensywności pojawiania się reklam w momencie, w którym szanse na osiągnięcie zamierzonych biznesowych celów są największe. Nietrudno jest się więc domyślić, że jeśli o godzinie 20 wyszukujemy reklamę, której przedział godzinowy mieści się między 10 a 18, z całą pewnością jej nie odnajdziemy.

Docelowi odbiorcy

Powyżej omówione pokrótce zostały ustawienia związane z IP, harmonogramem dla reklam oraz częstotliwością wyszukiwania reklam a ich widocznością. Przyszedł więc czas na omówienie kolejnej opcji w ustawieniach – mianowicie docelowej grupy odbiorców. Wyszczególnienie danej grupy odbywa się na podstawie ściśle ustalonych danych demograficznych, wydarzeń z życia, pasji, a także tego co interesuje tych odbiorców. Pozycjonowanie stron - Te wszystkie składowe stwarzają obraz odbiorcy idealnego dla danej reklamy. Z całą pewnością kampania nie pojawi się przed Twoimi oczyma, gdy nie znajdujesz się w jej grupie docelowej. Dzieje się tak poprzez algorytm Google, który biorąc pod uwagę dane dotyczące Twojej osoby, może zwyczajnie nie zakwalifikować Cię do danej grupy odbiorców.

Używane urządzenia

Ustawienia kampanii dają szereg rozmaitych możliwości, zawężeń i kombinacji. Strony internetowe - Kolejną z nich jest opcja dotycząca kierowania na określone urządzenia. Poszukując poszczególnych reklam naszego autorstwa musimy zatem wiedzieć, czy używane przez nas aktualnie urządzenie mieści się w wybranym przez nas przedziale. Jeżeli zostało ono przez nas wykluczone dla danej kampanii, wtedy na pewno nie odnajdziemy jej korzystając z tego sprzętu. Aktualnie reklamy Google Ads możemy wyświetlać na różnorodnym sprzęcie. Może być to zarówno większy sprzęt, do którego można zaliczyć komputer lub telewizor, jak i urządzenia o mniejszych gabarytach (komórki bądź tablety).

Reklamy konkurentów

W naszym zestawieniu dotyczącym trudności w wyświetlaniu kampanii reklamowych nie mogło zabraknąć poruszenia tematu konkurencji. Wprawdzie jest to ostatni z wyszczególnionych czynników, jednak na pewno nie najmniej istotny z nich. Mówiąc o konkurentach w danym temacie należy zwrócić uwagę na fakt, że zawsze kiedy potencjalny odbiorca wyszukuje coś w Google Search odbywa się pewna aukcja. Jej zadaniem jest ustalenie, które z reklam wyświetlą się na stronie w wynikach wyszukiwania i jaka będzie ich kolejność. Zawsze w tego typu aukcji może brać udział również reklama stworzona przez Ciebie. Wtedy to rozstrzygają się jej dalsze losy, ( strony internetowe Bielsko ) które determinują jej popularność i zasięg. Aspekty, które są brane pod uwagę podczas takiej aukcji dotyczą między innymi jakości reklamy, wysokości stawki czy też wpływu rozszerzeń reklam. Zatem kiedy nie widzisz swojej reklamy po wpisaniu słów kluczowych w wyszukiwarkę, może to po prostu oznaczać, że aukcja tym razem nie jest w wygranej grupie.

Limit w dziennym budżecie

Dotarliśmy do znaczącego elementu warunkującego wyświetlanie się reklam w wybranej witrynie, a mianowicie do aspektu związanego z pieniędzmi. Może się bowiem zdarzyć tak, że proporcje nie będą odpowiednie. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o to, że kiedy dzienny budżet przeznaczony dla danej kampanii jest zdecydowanie za mały względem zainteresowania odbiorców, trzeba się liczyć ze spowolnieniem w wyświetlaniu reklamy. Dzieje się tak dlatego, by nie dopuścić do przekroczenia dziennego budżetu. Czasami spowolnienie nie wystarcza - wtedy reklamę należy wstrzymać całkowicie. Warto pamiętać o tym, że Google dba o to, by dziennym budżetem dysponować w sposób równomierny. Wtedy reklamy mogą być wyświetlane przez cały dzień. Jednakże jeżeli mamy do czynienia z małymi kwotami, to musimy wiedzieć, że nie zawsze podczas wyszukiwania dana reklama się wyświetli. A skoro już mowa o sprawach związanych z budżetem, warto wspomnieć o tym jak sprawdzić czy jest on właściwie dopasowany do potencjału kampanii. Jeśli chcemy się tego dowiedzieć, musimy przejść w ustawieniach do sekcji „stawki i budżet”, a później wejść w „zalecany budżet”. Przydatna w tej kwestii jest również informacja w kolumnie „Stan”.

Lokalizacja

Bardzo często zdarza się, że dana reklama jest ukierunkowana na ściśle wytyczoną lokalizację. Takie kierowanie ustawia się samemu dzięki możliwością, które daje pozycjonowanie Google. Określone narzędzia zawarte w tej witrynie pozwalają na wyszczególnienie konkretnego kraju, regionu, np. miasta Bielsko - Biała, jak i również miejsca, w którym dana reklama będzie się wyświetlać. Zatem bardzo ważne jest by mieć pewność, że dana kampania reklamowa jest przypisana do obszaru geograficznego, w którym się znajdujemy i na które są skierowane strony internetowe. W przeciwnym razie nie ma opcji, że się pojawi w wyszukiwarce. Blokady na reklamach - Utrudnieniem w pojawieniu się Twojej reklamy w wynikach wyszukiwania mogą być także popularne rozszerzenia, takie jak na przykład AdBlock. Jego działanie opiera się na niczym innym jak blokowaniu wyświetlania materiałów reklamowych. Wtyczka tego typu bez problemu zablokuje pojawianie się zarówno reklam tekstowych, jak i reklam banerowych. Zatem korzystając z tego typu rozszerzeń musimy się liczyć z tym, że żadnej kampanii nie obejrzymy.

Dlaczego nie widzisz swoich swoich Ads-ów w Google?

Przyszedł czas na podsumowanie informacji dotyczących widoczności reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania. Dzięki powyższym informacjom, można spokojnie stwierdzić, że istnieje szereg czynników wpływających na to, czy wyszukiwana przez nas reklama pojawi się na naszym ekranie, czy też nie. Są to czynniki różnego rodzaju. Na jedne mamy znaczący wpływ, a inne są zdecydowanie od nas niezależne i nic na to nie możemy poradzić. Do pierwszej grupy z całą pewnością należą ustawienia kampanii, które są modyfikowane przez nas samych. Są to oczywiście opcje dotyczące lokalizacji, harmonogramu dziennego lub godzinowego dla danej reklamy, grupa docelowych odbiorców czy opcje związane z limitem budżetowym. Drugą grupę definitywnie reprezentuje konkurencja, która zawsze pojawi się gdzieś na horyzoncie. W końcu nie może być za łatwo.

Na koniec warto wspomnieć o narzędziu, które jest niezawodne jeśli chodzi o podgląd i diagnostykę reklam w panelu Google Aids. Za jego pomocą można wybadać, czy interesująca nas reklama wyświetli się w odpowiedzi na dane zapytanie. Jeżeli tak się nie stanie, wtedy możemy sprawdzić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Aby znaleźć to narzędzie musimy wejść na konto Google Ads, następnie wybrać ikonkę „Narzędzia i ustawienia”, a na sam koniec opcję „Podgląd i diagnostyka reklam”.