Czym jest zarządzanie domeną?

  • Autor: Monika
Czym jest zarządzanie domeną dla strony internetowej
Czym jest zarządzanie domeną dla strony internetowej

Czym jest zarządzanie domeną i dlaczego to ma znaczenie?

Zarządzanie domenami to kluczowy element ochrony Twojej marki w dzisiejszym cyfrowym świecie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nazwa domeny to Twoja firma. Słabe zarządzanie domeną może prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów dla Twojej firmy, w tym cybersquattingu, podszywania się pod firmę i utraty sprzedaży. W tym artykule omówimy, czym jest zarządzanie domeną i dlaczego jest ważne.

Co to jest zarządzanie domeną?
Zarządzanie nazwami domen to proces zabezpieczania portfela domen przed zagrożeniami zewnętrznymi i upewnianie się, że wszystkie nazwy domen mają aktualną rejestrację. Właściciele domen muszą mieć możliwość odnowienia rejestracji i uzyskania dostępu do dostawcy hostingu wdrażającego strony internetowe. Muszą również uzyskać dostęp do serwerów nazw domen, które łączą witryny internetowe z usługami, takimi jak dostawcy poczty e-mail oraz wydajność wyszukiwania i narzędzia reklamowe Google.

Pamiętaj, że domeny to nie to samo co strony internetowe. Domena to nazwa strony internetowej i dlatego nadaje jej tożsamość. Użytkownicy mogą znaleźć Twoją witrynę tylko z adresem URL zawierającym prawidłową nazwę domeny. Pomyśl o rejestracji nazwy domeny jako o kluczu, który umożliwia klientom dostęp do strony internetowej firmy. Nawet najbardziej rozbudowana strona internetowa może zostać przełączona do trybu offline, jeśli pojawi się problem z domeną.

Niektóre firmy mogą rejestrować wiele różnych domen, aby uniemożliwić konkurentom lub złym podmiotom podszywanie się pod ich domenę. Ważne jest prawidłowe zarządzanie portfelem wielu nazw domen. Jeśli domena wygaśnie ( możliwy niekorzystny wpływ na pozycjonowanie ), sprzedawca może ją wykupić i obciążyć firmę wysoką opłatą za jej odkupienie. Ponieważ nazwy domen muszą być odnawiane co roku, zarządzanie nazwami domen nie zawsze jest najpilniejszą kwestią w umysłach kierownictwa firmy. Jednak domena może łatwo wygasnąć, jeśli zmieniła się karta bankowa firmy lub informatyk odszedł i zapomniał udostępnić poświadczenia dla rejestratora domeny. Firmy mogą chronić swoje strony internetowe przed wpadnięciem w niepowołane ręce, proaktywnie je odnawiając. Jednak jest jeszcze jedna część ochrony domeny: monitorowanie sieci pod kątem zagrożeń zewnętrznych.

Dlaczego ochrona domeny jest ważna?
Twoja nazwa domeny to centrum Twojej obecności w sieci. Bez odpowiedniej ochrony domeny każda dobrze prosperująca firma może być zagrożona phishingiem i cybersquattingiem. Witryny phishingowe mogą wykorzystywać odmianę nazwy domeny, aby skłonić niczego niepodejrzewających konsumentów do ujawnienia swoich danych osobowych. Ci przestępcy mogą nawet sfałszować Twoje adresy e-mail, aby oszukać klientów. Cybersquattersi zarejestrują nazwy domen podobne do Twojej w nadziei na osiągnięcie zysku, sprzedając je Tobie. Sprzedawcy podróbek mogą również założyć własne sklepy internetowe w oparciu o odmiany nazwy Twojej domeny. Aby wyprzedzić ten problem, możesz zarejestrować inne ogólne domeny najwyższego poziomu wraz ze swoją główną witryną i wskazać je na swoją domenę podstawową. Na przykład, oprócz rejestracji TwojaFirma.pl, możesz zarejestrować domeny: np. strony internetowe .com / .net / .biz / .org. Możesz również zarejestrować typowe błędy ortograficzne lub domeny oparte na błędnej wymowie. Na koniec powinieneś rozważyć również rejestrację domen regionalnych (TDL), takich jak TwojaFirma.es, TwojaFirma.de, TwojaFirma.fr itp. Nawet przy takim postępowaniu zapobiegawczy zakup wszystkich domen, które mogą być powiązane z Twoją firmą, może okazać się niemożliwy. Dlatego niezbędny jest system monitorowania. Narzędzie do monitorowania domeny może poinformować Cię, kiedy ktoś zarejestruje fałszywą domenę. Na przykład dowiesz się, czy ktoś kupuje TwojaFirma - pozycjonowanie -.com, a następnie możesz zbadać i dowiedzieć się, czy po prostu trzyma sobie ten adres, przekierowuje ruch na własną witrynę czy prowadzi podróbkę.

Co to jest ochrona prywatności domeny?
Ochrona prywatności domeny jest podzbiorem ochrony domeny. Rejestrując adres domeny, musisz podać informacje kontaktowe dla siebie lub swojej organizacji, takie jak: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail. Informacje rejestrującego są wprowadzane do publicznej bazy danych, a doświadczeni internauci mogą je sprawdzić. Ochrona prywatności nazw domen to opcjonalna usługa, która ukrywa informacje biznesowe i osobiste. Gdy ktoś sprawdzi wpis Twojej domeny w katalogu - zobaczy powiadomienie z informacją, że informacje są chronione przez usługę ochrony prywatności. Nie znajdą danych kontaktowych. Od Ciebie zależy, czy chcesz dodać ochronę prywatności do swojej nazwy domeny. Może zapewnić dodatkowe zabezpieczenie przed spamowaniem, kradzieżą danych i zagrożeniami prywatności.

Ochrona prywatności domeny – co warto wiedzieć?
Jeśli miałeś okazję kupić lub sprzedać nazwę domeny, prawdopodobnie zauważyłeś, że wielu rejestratorów i hostów witryn internetowych oferuje coś, co nazywa się ochroną prywatności domeny jako dodatkową funkcję. A jeśli pomyślałeś o tym, jak coś, czego prawdopodobnie go nie potrzebujesz, zachęcamy do ponownego rozważenia tematu. Już wiesz, że kiedy kupujesz i rejestrujesz nazwę domeny, musisz również podać prawidłowe dane kontaktowe, które będą przechowywane w publicznej bazie danych - co oznacza, że również Twoje dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu, imię i nazwisko itp.) jako informacje o rejestracji domeny (data rejestracji, nazwa rejestratora, data wygaśnięcia i inne) są dostępne dla każdego, kto wyszukuje w Internecie. Tak więc, chociaż ochrona prywatności domeny nie jest koniecznością (nikt nie może jej zmusić), zdecydowanie jest to coś, na co powinieneś zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli wolisz unikać ciągłego spamowania lub potencjalnie mieć kogoś, kto zhakuje Twoją witrynę. W skrócie: prywatność domeny sprawia, że informacje kontaktowe domeny oraz strony internetowe są prywatne i z dala od wścibskich oczu. Jeśli jednak potrzebujesz nieco więcej szczegółów na temat tego, dlaczego ochrona prywatności domeny jest konieczna, przeczytaj dalej. Jak już wspomnieliśmy, głównym celem uzyskania ochrony domeny jest uniknięcie prawie każdego, kto ma dostęp do danych kontaktowych domeny, które wolisz zachować dla siebie. W końcu, czy dobrze czujesz się z tym, że przypadkowi nieznajomi mogą mieć Twój numer telefonu i mogą do Ciebie zadzwonić, kiedy tylko zechcą? Oprócz tego, że po prostu czujesz się niekomfortowo ze swoimi informacjami, pomijanie prywatności domeny niesie ze sobą inne ogromne ryzyko — zhakowanie i kradzież tożsamości. Hakerzy często próbują atakować publiczne informacje, aby za pomocą inżynierii społecznej odwrócić dostęp do konta rejestrującego lub atakują strony internetowe rejestrującego za pomocą ataków phishingowych podszywając się pod rejestratora. A jeśli zastanawiałeś się nad podaniem fałszywych informacji, z przykrością informujemy, że jest to wymagane, aby dane kontaktowe w nazwie domeny były zgodne z prawem, co oznacza, że tak naprawdę nie da się tego obejść. Jeśli ochrona domeny nie jest dla Ciebie wystarczająca, istnieje wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa witryny.

Ochrona domeny a bezpieczeństwo danych
Niestety, to, że ktoś może przechwycić Twoją tożsamość, nie jest jedyną rzeczą, która może się zdarzyć, jeśli Twoje informacje pozostaną dostępne dla wszystkich w sieci WWW. Czy słyszałeś o terminie "web scraping"? To proces zbierania informacji z publicznie dostępnych źródeł do lokalnego pliku lub arkusza kalkulacyjnego i zapisywania ich przez strony internetowe w celu wykorzystania do różnych celów. W większości przypadków te "cele" oznaczają sprzedaż danych osobom trzecim. Jeśli chcesz tego uniknąć – dbaj o zabezpieczenie zgodnie z powyższym.

Jak zarejestrować nazwę domeny?
Niektóre domeny u piblikowane pod nimi strony internetowe mogą być znakami towarowymi, a inne nie. Nie potrzebujesz nazwy domeny ze znakiem towarowym, aby wyegzekwować swoją nazwę marki i uniemożliwić innym korzystanie z powiązanych domen, ale nazwa domeny ze znakiem towarowym może pomóc usprawnić działania w zakresie egzekwowania prawa. Znak towarowy to symbol lub nazwa, która odróżnia firmę od konkurencji. Na przykład domeny ogólne, takie jak taniebuty.pl, nie są wystarczająco unikalne, aby być znakami towarowymi. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nazwa marki jest znakiem towarowym i używasz nazwy marki jako nazwy domeny, możesz znak towarowy nazwać nazwę domeny. Co ciekawe, niejeden przedsiębiorca przegrał już sprawę o znak towarowy swojej nazwy domeny, ponieważ była zbyt ogólna.

Jak zarejestrować nazwę domeny?
Przeszukaj bazę danych znaków towarowych, aby upewnić się, że Twój znak towarowy nie będzie kolidował z istniejącymi znakami. Złóż wniosek online - nie potrzebujesz prawnika, ale warto go mieć. Poczekaj na odpowiedź, która może potrwać około czterech miesięcy. Jeżeli zgłoszenie zostanie zatwierdzone, rejestracja znaku towarowego będzie liczona od daty pierwotnego zgłoszenia. Będziesz musiał odnawiać rejestrację znaku towarowego co wyznaczony czas.

Dlaczego silna strategia ochrony marki obejmuje zarządzanie domenami? - Dziś nazwa domeny jest tak samo ważna jak sama nazwa firmy. Twoja domena buduje Twoją markę w sieci, a Ty nie chcesz tracić reputacji ani klientów na rzecz oszustów, którzy to wykorzystują. Ponieważ coraz więcej firm zakłada sklepy internetowe, cyberprzestępcy szukają słabych zabezpieczeń domen, które można wykorzystać. Niezależnie od tego, czy masz nazwę domeny objętej znakiem towarowym, czy nie, każda silna strategia ochrony marki powinna obejmować zarządzanie domeną. Dobra strategia może pomóc utrzymać Twoje domeny online i sprawnie działać, a to oznacza, że Twoi klienci będą ufać Twojej witrynie. Dziedzina ochrony marki obejmuje walkę z podróbkami, nieautoryzowanymi sprzedawcami i piractwem, a te wysiłki stają się łatwiejsze, gdy domeny są bezpieczne. W naszej firmie oferujemy szeroki zakres usług, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo Twojej marki. Nasza usługa zarządzania domenami wykrywa i egzekwuje wszystkie zarejestrowane domeny naruszające Twój znak towarowy, dzięki czemu możesz przez cały czas zachować integralność swojej marki. Jeśli chcesz z tego skorzystać – czekamy na kontakt.