Projektowanie UX dla stron internetowych

  • Autor: Monika
UX ma znaczenie przy projektowaniu stron internetowych
UX ma znaczenie przy projektowaniu stron internetowych

Znaczenie UX w SEO dla stron internetowych - odkryj kluczowe zasady

Tworzenie dobrego doświadczenia użytkownika (UX) dla odwiedzających Twoje serwisy internetowe jest jednym z najważniejszych aspektów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Niestety, wielu webmasterów przeocza znaczenie UX – zwłaszcza jego związku z SEO. Jeśli jednak zrozumiesz, dlaczego istnieją wyszukiwarki – aby połączyć ich użytkowników z najtrafniejszymi, przyjaznymi dla użytkownika witrynami, łatwo zrozumieć, dlaczego tworzenie dobrego doświadczenia dla odwiedzających poprawi Twoje rankingi organiczne.

Co to jest UX?

Zanim zrozumiesz, jak UX wpływa na SEO, kluczowe jest poznanie podstawowego aspektu UX. UX oznacza doświadczenie użytkownika; i jest to związane z aspektem projektowym Twojej witryny, takim jak pozycja tekstów, użyte czcionki, użyte motywy, link do menu i tak dalej. Zasadniczo jest to związane z tym, jak przyjazna dla użytkownika jest Twoja strona internetowa, co oznacza, jak łatwo użytkownik może się po niej poruszać. Jeśli Twoje strony www / witryny mają intuicyjne menu, wysokiej jakości treści dla użytkowników, dynamiczną grafikę i jest zaprojektowana z myślą o emocjach użytkownika, to z pewnością ma doskonały UX. Skuteczny projekt UX pomaga użytkownikom skutecznie znajdować to, czego szukają. Upraszcza to problemy w Twojej witrynie – punkty, w których użytkownicy są najbardziej zdezorientowani. Co więcej, stworzenie skutecznego projektu strony internetowej z doskonałym doświadczeniem użytkownika ma również pozytywny wpływ na rankingi wyszukiwania. Podsumowując, UX pomaga przekazać, co użytkownicy myślą o Twojej witrynie. Przedstawia rzeczywisty obraz tego, jak angażująca jest Twoja strona internetowa.

Jak UX strony internetowej wpływa na SEO?

Bez wątpienia wdrożenie istotnych aspektów SEO jest konieczne, aby Twoja witryna znalazła się na szczycie wyników wyszukiwania. Jednak w dzisiejszym świecie posiadanie doskonałego, przyjaznego dla użytkownika projektu jest tak samo ważne, jak inne czynniki, ponieważ wyszukiwarki znacząco zmodyfikowały swój sposób rankingu stron internetowych. UX stał się krytycznym aspektem SEO i zgadza się z tym prawie 90% marketerów. UX ma znaczący wpływ na Twoją strategię SEO. Wpływa to na SEO, ponieważ obaj mają ten sam cel. Jeśli stale kontaktujesz się z terminem SEO, być może zdajesz sobie sprawę, że wyszukiwarki zmieniły sposób, w jaki pozycjonowały strony internetowe. Na przykład gigant wyszukiwania Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy, aby zapewnić użytkownikom prezentowanie wyłącznie treści najwyższej jakości. Co więcej, zarówno SEO, jak i UX zaspokajają potrzeby użytkowników, tj. oba pomagają użytkownikom uzyskać trafne odpowiedzi na ich zapytania. Dlatego UX można uznać za integralną część SEO lub odwrotnie. UX wywarł drastyczny wpływ na sposób działania wyszukiwarek. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszej erze technologicznej doświadczenie użytkownika ma największe znaczenie. To, jak angażujące są Twoje treści, jak intuicyjne są Twoje menu i jak prosta jest Twoja witryna, ma duże znaczenie przy ustalaniu rankingów wyszukiwania. Podsumowując, UX jest niezwykle ważny nie tylko z punktu widzenia SEO, ale także tego, jak aktywny jest Twój biznes w rozwiązywaniu problemów użytkowników. Podczas gdy SEO prowadzi użytkownika na stronę internetową, UX sprawia, że jego podróż na stronie jest wygodna.

Kluczowe zasady UX z korzyścią dla SEO

Teraz krótkie spojrzenie na kluczowe zasady UX, które mają istotne znaczenie dla ulepszenia Twojej strategii SEO.

Zaoferuj odwiedzającym natychmiastową wartość - Zdecydowana większość użytkowników przeprowadza zapytania w wyszukiwarkach, aby znaleźć odpowiedź na zadane pytanie na dany temat. Co więcej, większość chce szybko znaleźć to, czego szuka. Dlatego możesz oferować odwiedzającym dobre wrażenia użytkownika, dostarczając im wartościowe treści – które, miejmy nadzieję, są związane z ich zapytaniem – w górnej części Twoich stron internetowych i/lub postów na blogu. W ten sposób użytkownik nie będzie musiał długo przeszukiwać Twojej witryny, próbując znaleźć to, czego szuka. Są szanse, że wielu odwiedzających opuści Twoją stronę z frustracją – a większość z nich nie wróci. Jednak dając odwiedzającym wyraźną wartość z góry, poprawisz SEO swojej witryny.

Buduj zaufanie za pomocą swoich linków - Kolejna ważna kwestia dotycząca UX i SEO dla Google dotyczy wiarygodności strony internetowej. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoja witryna była bardziej godna zaufania dla wyszukiwarek, musisz utworzyć przyjazne dla wyszukiwania linki bezpośrednie, które dokładnie opisują zawartość. W ten sposób zarówno Google, jak i odwiedzający będą znali tematy swoich stron internetowych, gdy je odwiedzą. Tworzenie przyjaznych dla wyszukiwarek permalinków sprawi również, że Twoja witryna będzie bardziej przyjazna dla użytkownika – co poprawi rankingi w wyszukiwarkach.

Zadbaj o informacyjny opis meta - Jak wspomniano, podstawową zasadą UX dla każdej witryny jest zapewnienie, że odwiedzający mogą znaleźć wszystkie istotne informacje, których szukają tak szybko, jak to możliwe. Duża część tego wynika z informowania odwiedzających na temat tego, czego dokładnie mogą się spodziewać. Możesz to zrobić, podając informacje w swoich meta opisach. Jak napisać dobry opis meta? Napisz krótkie podsumowanie swojej strony internetowej, używając około 160 znaków – czyli maksymalnej długości, jaką Google zwykle wyświetla na stronach wyników wyszukiwania. Postaraj się zamieścić dobre wezwanie do działania (CTA), aby zachęcić użytkowników do kliknięcia w link Twojej strony. Podaj jasne przykłady wartości w swoim meta opisie. Dobry opis meta pomaga w strategii SEO, czyniąc witrynę bardziej przyjazną dla użytkowników wyszukiwarek.

Dodaj swoj URL do Google Moja Firma - Google Moja Firma to bezpłatny zasób, który pomoże Ci zarządzać danymi Twojej firmy wyświetlanymi w wynikach wyszukiwania Google i w Mapach Google. Możesz na przykład wybrać kategorię biznesową, przesłać zdjęcia, dodać swój adres i dane kontaktowe oraz zachęcić klientów do wystawiania (miejmy nadzieję) pozytywnych recenzji. Tworząc wpis w Google Moja Firma, zapewniasz docelowym odbiorcom szczegółowy przegląd Twojej firmy, zanim odwiedzą Twój serwis. W ten sposób mają dobre pojęcie o tym, czego mogą się spodziewać po stronie Twojej firmy, co poprawi ich komfort użytkowania – i Twoje SEO.

Uprość nawigację - Twoja strona główna to pierwsza strona, na którą trafiają użytkownicy – a jeśli nie jest zoptymalizowana lub sformułowana zgodnie z ich potrzebami i pragnieniami, być może będziesz musiał uzyskać konsekwentne wyniki w zakresie zaangażowania. Nie należy jednak skupiać się tylko na stronie głównej, ale ułatwiać użytkownikom przejście przez każdą stronę. Twoja strona internetowa powinna być tak prosta, jak to tylko możliwe. Innymi słowy, Twoja witryna powinna być przejrzysta i łatwa w nawigacji dla użytkowników. Powinna też mieć możliwość oferowania pomocy użytkownikom w poruszaniu się po jej zawartości. Pamiętaj, im łatwiejsza będzie nawigacja w witrynie, tym wyższe będą Twoje rankingi wyszukiwania.

Zainwestuj w responsywne projektowanie stron internetowych - Nie ma aspektu tworzenia strony, jeśli nie jest ona przeznaczona dla użytkowników na wszystkich platformach. Jeśli nie masz responsywnego projektu strony, prawdopodobnie Twój współczynnik odrzuceń będzie wyższy, a czas przebywania będzie krótszy. Dzieje się tak dlatego, że większość dzisiejszych użytkowników korzysta ze smartfonów. Jeśli więc Twoja witryna nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych lub innymi słowy, Twój projekt nie jest responsywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz stracić wielu potencjalnych klientów. Co więcej, posiadanie niereagującej strony internetowej również wpływa na twoje rankingi wyszukiwania. Dlatego upewnij się, że dobrze zainwestowałeś, aby Twoja witryna była responsywna i przyjazna dla urządzeń mobilnych.

Zaimplementuj przyjazną dla użytkownika strukturę adresu URL - Przyjazny dla użytkownika adres URL jest również integralną częścią UX, podobnie jak responsywna strona internetowa. Aktywne adresy URL są niezbędne do informowania użytkowników o bieżącej lokalizacji przeglądanej witryny. Pomagają również skutecznie przekazać użytkownikom, o czym jest strona internetowa. Nieefektywne adresy URL są dokładnie odwrotne, tzn. nie mają żadnej hierarchicznej struktury, ani nie przekazują użytkownikom odpowiednich komunikatów. Dlatego ważne jest, aby mieć użyteczny adres URL, ponieważ ma on znaczący wpływ na rankingi wyszukiwania. Wyszukiwarki analizują używane w nich adresy URL i słowa kluczowe, aby określić rankingi wyszukiwania.

Skoncentruj się na jakości

Na koniec postaraj się skoncentrować na ogólnej jakości swojej strony. Szybki czas ładowania i łatwa nawigacja to nie jedyne czynniki, które wpływają na SEO. Jakość treści, pozycja linków, układ strony, motyw i czcionki również odgrywają istotną rolę w wpływaniu na rankingi wyszukiwania. Dlatego zawsze wybieraj to, co najlepiej pasuje do Twojej witryny biznesowej. Bądź trafny i zoptymalizuj swoją witrynę zgodnie z potrzebami użytkowników, ponieważ w końcu to, co pomaga użytkownikowi, pomaga firmom. Podsumowując, każda strategia SEO musi koncentrować się na zapewnieniu odwiedzającym jak najlepszego doświadczenia użytkownika. Dobry UX polega na tym, aby pomóc odwiedzającym szybko znaleźć dokładnie to, czego szukają w Twojej witrynie. Możesz to zrobić dzięki opisowym linkom bezpośrednim i informacyjnym opisom meta. Nie zapomnij skorzystać z Google Moja Firma, aby zapewnić odbiorcom bardziej szczegółowe informacje o Twojej firmie, zanim przejdą do Twojej witryny. Pomaga to zmniejszyć współczynnik odrzuceń Twojej witryny, który inaczej mógłby zaszkodzić strategii SEO. Jeśli chodzi o Twój biznes, życzysz sobie tylko tego, co najlepsze – tak samo rób podczas projektowania strony www z myślą o jej końcowych użytkownikach. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprawić wygodę użytkowników i zarazem zwiększyć użyteczność witryny. Wybierając ofertę firmy Exponet Bielsko-Biała masz pewność otrzymania nowoczesnego projektu strony internetowej oraz funkcjonalnego serwisu.

Zobacz również: