Projektowanie stron internetowych UX grafika

  • Autor: Monika
projektowanie stron internetowych ux grafika design
projektowanie stron internetowych ux grafika design

Czy Projektowanie stron internetowych w oczach grafika, UX designera i dewelopera oznacza to samo?

Czy projektowanie stron www w oczach grafika, UX designera i dewelopera oznacza to samo? Projektowanie graficzne i projektowanie stron internetowych mogą wydawać się w zasadzie tą samą pracą. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między tym, co robi grafik, a tym, co robi projektant stron internetowych. Różnice te są ważne zarówno dla osób, które chcą zatrudnić projektanta, jak i dla tych, którzy chcą rozpocząć karierę jako jeden z tych ekspertów. Przyjrzyjmy się, co pociąga za sobą każdy rodzaj pracy.

Co to jest projektowanie graficzne? Projektowanie graficzne to wykorzystanie grafiki, typografii, wykresów i obrazów do przekazywania idei. Projektanci graficzni mogą pracować zarówno nad projektami drukowanymi, jak i projektami cyfrowymi. W przeciwieństwie do pracy dewelopera, praca grafika dotyczy wyłącznie tworzenia grafik do wykorzystania na stronach internetowych lub w druku. Grafik nie zajmuje się programowaniem.

Co to jest projektowanie stron internetowych? Projektowanie stron internetowych, podobnie jak projektowanie graficzne, polega na tworzeniu grafik, typografii, wykresów i obrazów w celu przekazania idei. Jednak projektowanie stron internetowych dotyczy tylko stron internetowych, a nie druku. Web Deweloperzy są odpowiedzialni za tworzenie stron, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też szybko się ładują. Dlatego projektanci stron internetowych napotykają pewne ograniczenia, których nie mają graficy. Na przykład muszą wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak rozmiar pliku, rozdzielczość obrazu itp. Muszą też wziąć swoje projekty i przekształcić je w działającą stronę internetową, która wymaga programowania. Projektanci stron internetowych będą musieli mieć dobrą praktyczną znajomość HTML, CSS i prawdopodobnie innych języków programowania, takich jak JavaScript, PHP i tak dalej.

Musisz także wziąć pod uwagę, że strony internetowe są bardziej dynamicznym medium, w przeciwieństwie do mediów drukowanych. Istnieją wyspecjalizowani projektanci zwani: UX (User Experience) Designers, którzy specjalizują się w tym, jak dana strona internetowa będzie użytkowana, UI (User Interface) Designers, którzy specjalizują się w rozplanowaniu witryny i jej ogólnym stylu. Oba sektory są bardzo ważne, ponieważ użytkownicy strony internetowej muszą wchodzić z nią w interakcję, a nie po prostu czytać – jak gazetę. Chociaż istnieją projektanci, którzy specjalizują się konkretnie w tych dziedzinach, dobry projektant stron internetowych powinien również mieć trochę wiedzy o obu, aby mógł wykorzystać tę wiedzę podczas tworzenia strony internetowej.

Dlaczego ta różnica jest ważna? Wiele osób tak naprawdę nie zna różnicy między tymi dwoma zawodami. Dlatego czasami przedsiębiorca zatrudnia projektanta graficznego, oczekując, że będzie wiedział, jak robić rzeczy, które tylko web deweloper potrafi zrobić. Ponadto, jeśli interesuje Cię tworzenie przyciągających wzrok obrazów, które skutecznie komunikują Twój biznes, ale nie musisz się martwić o to, jak Twój ostateczny projekt będzie wyglądał w Internecie, lepszym wyborem będzie bardziej artystyczny grafik. Dla laików projektowanie cyfrowe może być zagadkowym światem systemów, akronimów i programów. Tworzenie stron internetowych to nie tylko tworzenie strony docelowej i dodawanie treści, ale złożony świat kodowania dla funkcji i ochrony witryny. To także zabawna i artystyczna praca, pozwalająca stworzyć coś ponętnego wizualnie. Jeśli połączysz to z psychologią stojącą za wszystkimi systemami strony internetowej - masz podstawy tworzenia stron internetowych. Brzmi dość prosto, prawda? Nie dla każdego. Branża oprogramowania gwałtownie wzrosła, a wiele osób wciąż próbuje zrozumieć kluczowe różnice w standardowych terminach. Terminy takie jak projektowanie interfejsu użytkownika, projektowanie stron internetowych i projektowanie UX są często rzucane i są nieprawidłowo zamieniane. Jednak podążanie za celem każdego narzędzia jest tak proste, jak poznanie różnych części domu: projektowanie stron internetowych to podstawa lub fundament, projektowanie interfejsu użytkownika to architektura, projektowanie UX to potrzebne okablowanie elektryczne, hydrauliczne i inne. Zanim przejdziemy do jeszcze bliższego definiowania tych terminów, możemy powiedzieć, że może się między nimi wiele nakładać. Różnica w UX, UI i Web Deweloperce to tylko cienka linia, ale może mieć ogromny wpływ na Twój projekt. Jednak, aby odnieść sukces w którymkolwiek z tych obszarów, musisz mieć wszechstronną wiedzę na temat wszystkich wyżej wymienionych.

Różnice między ekspertami IT – jaki wniosek? Tak więc projektant UX wybiera sposób działania interfejsu użytkownika, podczas gdy projektant interfejsu użytkownika wybiera wygląd interfejsu użytkownika, a projektant stron internetowych łączy to wszystko w najnowocześniejszą witrynę internetową. Jest to procedura zorientowana na społeczność, a te trzy specjalizacje będą, ogólnie rzecz biorąc, intensywnie ze sobą współpracowały. Podczas gdy grupa UX pracuje nad przepływem aplikacji, nad tym w jaki sposób przyciski prowadzą użytkownika przez witrynę i jak interfejs skutecznie prezentuje dane, których potrzebuje klient, grupa UI zastanawia się, jak te komponenty interfejsu będą wyświetlane, a na końcu projektanci stron internetowych integrują to wszystko. Jeśli Web Design jest parasolem, to UX i UI design są specjalnością i na tym należy się skupiać. Każdy, kto uważa się za projektanta stron internetowych, powinien być dobrze zorientowany w UX i UI. Te terminy są również specyficzne dla branży. Startupy i firmy technologiczne najczęściej zatrudniają specjalnie właśnie do stanowisk UI/UX. Co jakiś czas rola UX będzie koncentrować się bardziej na badaniach i architekturze informacji. Czasami rola interfejsu użytkownika obejmuje UX. Czasami firmy szukają projektanta stron internetowych, który potrafi to wszystko. To wszystko jest zwykle trochę zagmatwane, chyba że cel jest precyzyjny. Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdziesz, ważne jest, aby pamiętać, że projektowanie nie polega tylko na tym, aby wszystko wyglądało ładnie, ale na rozwiązywaniu problemów komunikacji i ludziach. Oczywiście jest to również ważne dla tych, którzy decydują się na ścieżkę kariery. Obie profesje wykorzystują różne umiejętności, przy czym projektowanie graficzne koncentruje się bardziej na umiejętnościach artystycznych, a projektowanie stron internetowych kładzie nacisk na programowanie i znajomość sieci, chociaż w obu tych dziedzinach jest dość dużo do poznania i zrozumienia tak, czy inaczej. Tak więc, niezależnie od tego, czy chcesz zatrudnić projektanta, czy znaleźć najlepszą dla siebie karierę, pamiętaj o różnicy między grafikami a projektantami stron internetowych.

Projektowanie UX a projektowanie graficzne: wybór właściwej ścieżki kariery. Już wiesz, że projektowanie doświadczeń użytkownika (projektowanie UX) i projektowanie graficzne — te dwie nazwy stanowisk skoncentrowane na projektowaniu i mogą brzmieć podobnie, ale w rzeczywistości wykonują różne zadania przy użyciu różnych zestawów umiejętności w procesie rozwoju produktu. Podczas gdy graficy skupiają się na elementach wizualnych, projektanci UX skupiają się na pełnej interakcji między użytkownikiem a produktem. Zastanawiając się nad wyborem ścieżki kariery przede wszystkim pamiętaj, że jedną z największych różnic między projektowaniem graficznym a projektowaniem UX jest zakres. Projektanci graficzni skupiają się na elementach wizualnych. Projektanci UX przyjmują szerszą perspektywę, skupiając się na całej interakcji między użytkownikiem a produktem. Projekt graficzny jest często tylko częścią większego doświadczenia użytkownika.

Narzędzia i oprogramowanie Różnią się również narzędzia i oprogramowanie, których UX i graficy używają do realizacji swoich zadań. Projektanci grafiki mogą używać pióra i papieru, tabletu i rysika lub komputera na różnych etapach procesu projektowania. Podczas gdy poszczególne wybory oprogramowania różnią się w zależności od indywidualnych potrzeb, wiele osób będzie korzystać z aplikacji ilustracyjnych, oprogramowania do edycji zdjęć, edytora grafiki wektorowej i oprogramowania do edycji układu. Projektant UX może używać różnych narzędzi do różnych zadań. Istnieją narzędzia przeznaczone specjalnie do tworzenia schematów blokowych, tworzenia kwestionariuszy i ankiet, tworzenia szkieletów i testowania użyteczności.

Rodzaj i cel projektu - Projektanci grafiki projektują elementy wizualne. Projektanci UX projektują interakcje. Pierwsza może obejmować wyspecjalizowany zestaw umiejętności związanych z projektowaniem, takich jak: teoria kolorów, typografia, projektowanie wspomagane komputerowo. Ta ostatnia obejmuje multidyscyplinarny zestaw umiejętności, który obejmuje nie tylko projektowanie, ale także badania użytkowników, architekturę informacji, wireframing i prototypowanie. Projektanci graficzni wykorzystują elementy wizualne do komunikowania przekazu marki. Dlatego często skupiają się na zachowaniu wierności tożsamości marki. Projektanci UX opowiadają się za użytkownikiem, upewniając się, że produkt spełnia potrzeby użytkownika w sposób przystępny, intuicyjny i przyjemny.

Zadania i obowiązki - Przy tak różnych sekcjach projektanci UX i graficy często spędzają czas na różnych elementach procesu rozwoju produktu. Codzienne zadania grafika mogą obejmować: Współpraca z klientami i dyrektorami artystycznymi. Tworzenie logotypów, obrazów i ilustracji. Wybieranie kolorów, obrazów i czcionek do układów. Korzystanie z cyfrowych narzędzi do ilustracji i oprogramowania do edycji zdjęć. Codzienne zadania projektanta UX mogą obejmować: Identyfikacja potrzeb użytkowników, celów, zachowań i bolączek poprzez badania użytkowników. Tworzenie person i map podróży użytkowników. Projektowanie map witryn, makiet i prototypów. Walidacja projektów poprzez testy użytkowników i iteracje z nowymi funkcjami lub poprawkami. Współpraca z projektantami produktów, programistami, projektantami interfejsu użytkownika i interesariuszami.

Przeczytaj także: