Optymalizacja stron www zgodnie z WCAG

  • Autor: Klaudiusz
Optymalizacja stron www zgodne z WCAG
Optymalizacja stron www zgodne z WCAG

Strony www o zwiększonej dostępności

Optymalizacja stron www zgodnie z wytycznymi WCAG

Strony internetowe optymalizowane pod względem umożliwienia lub ułatwienia dostępu przez osoby z utrudnieniami (niewidome, krótkowzroczne etc.) można zrealizować stosując kilka poniższych zasad. Aby nasza strona www była dostępna dla osób niepełnosprawnych zwykle bierze się pod uwagę pięć głównych kwestii nad którymi pracuje się podczas projektowania stron internetowych lub w czasie ich wtórnej optymalizacji czyli przerabiania.

  1. Interpretowany przez przeglądarki kod strony internetowej
  2. Właściwa sementyka architektury strony www
  3. Czytelny i czysty szablon strony i  sklepu
  4. Łatwa sensoryka nawigacji stron internetowych
  5. Stosowanie alternatywnych deskrypcji do elementów strony internetowej

Ad.1 Osoby na co dzień zajmujące się pozycjonowaniem stron www w Google nie będą miały z tym trudności - gdyż sporo prac nad tym zagadnieniem zostało już przeprowadzone na etapie optymalizacji pod roboty przeglądarki. Jeżeli nie , to  i tak posiadają one umiejętność odpowiedniej optymalizacji przejrzystości kodu. Na ten aspekt składa się kilka elementów. Jednym z nich jest odpowiednia architektura układu elementów funkcjonalnych strony www (warstwa wizualna musi być chronologicznie powiązana z systematyka kodu co do kolejności i następstw). Dla przykładu jeśli chodzi o układ treści składających się np. z wartości i parametrów im odpowiadających to oprócz wizualnych powiązań  - muszą te informacje być powiązane ze sobą w kodzie (np. nagłówki tabel i wartości) - dotyczy to również etykiet w formularzach o innych zbiorów danych gdzie liczą się czytelne powiązania. Kolejną istotną  rzeczą jest to aby projektowane i programowane przez nas strony internetowe umożliwiały ich obsługę (w tym nawigację) za pomocą sterowania przy użyciu  klawiatury (bez konieczności używania myszek, touchpadów etc). Dochodzi do tego struktura linków i elementów które wywołują skrypty po zdarzeniach interakcji.

Ad.2 Właściwa sementyka architektury strony www nawiązuje w tym przypadku i wywodzi się wprost z semantyki skłądni HTML5. Można zatem na niej bazować podczas stosowania elementów i tagów takich jak meta tagi, nagłówki H, listowania i inne składniki. Odpowiednie stosowanie tagów ma wpływ nie tylko na pozycjonowanie stron internetowych ale i wykorzystywane je (podobnie jak robią to roboty indeksujące) przez programy interpretujące dane na potrzeby translacji dla osób niepełnosprawnych.

Ad.3 Czytelność szablonu strony internetowej jest ważny aby zapewnić użytkownikowi pozytywną interakcję z serwisem. Ma na to wpływ dopracowanie takich elementów strony www jak czytelny układ nawigacji i menu, odpowiednią przestrzeń whitespace, odpowiednie odstępy umożliwiające klikanie palcem, czytelny kontrast i inne.  

Ad.4 - Łatwa sensoryka - chodzi tutaj w głównej mierze aby wszystkie elementy dotykowe (czyli przyciski, buttony, switche oraz "hamburgery" czy suwaki miały odpowiednie wielkości i nie trzeba było w nie specjalnie "celować" - dotyczy do zarówno obsługiwania kursorem myszy jak i za pomocą dłoni i gestów).

Ad.5 - W przypadku stron www, aplikacji webowych oraz sklepów należy zwracać uwagę na stosowanie alternatyw dla treści przedstawianych za pomocą grafiki (mowa tu o zdjęciach, ikonografii a także materiałąch filmowych). Z pomocą przychodzą tutaj tagi starego typu - najprostsze takie jak alt czy title a także figurecaption czy description.