Strona internetowa na telefon - wersja mobilna czy responsywna
Czy się różnią strony mobilne od responsywnych
W przypadku zaistnienia potrzeby przerobienia instniejącej strony internetowej tak aby poprawnie wyświetlała się na sprzętach mobilnych istnieją dwa rozwiazania które można wykorzystać. W przypadku gdy strony internetowe są rozbudowane, a proces ich tworzenia trwał latami bardzo trudno jest się to tej operacji. Wynika to z faktu, że rozbudowane serwisy www na przestrzeni lat oblepiane były nie raz różnymi elementami które powstawały na wskutek różnych działań wynikajacych z potrzeb. Nasza firma miała nie raz styczość ze stronami www które posiadały kilkanaście różnych szablonów, zróżnicowanych landing page`y, podstron statycznych i innych składników tworzonych w zróżnicowanych technologiach na przestrzeni dekady lub dłuższego okresu czasu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest gruntowne "wybudowanie" nowej strony www w oparciu o nowe załozenia wizualne, projektowania oraz funkcjonalne. Najłatwiej rozpocząć ten proces od zaprojektowania responsywnego szablomu dla całego serwisu, dokonanie przeglądu treści - odfiltrowanie tego co istotne a co można pominać. Warto też przy okazji zrobić przegląd zawartości meteriałów na stronie internetowej - jakiej jakości są np. zdjęcia (rozdzielczość / format etc.). Jeżeli natomiast tak rozbudowane strony internetowe są na tym etapie na tyle skoplikowane, że przedsięwzięcie związane z całkowitą przebudową wiąże się z dużymi kosztami, czasochłonnością i pracochłonnością - tu można wybrać drugi wariant wdrożenia niezależnego autonomicznego serwisu czyli całkowicie odizolowanych wersji mobilnych stron.
Mobilne strony internetowe vs responsywne
W przypadku gdy decydujemy się na to aby głównej strony póki co nie przerabiać - bo wiązać się to może ze zbyt dużymi kosztami czy nakładem prac - można myśleć o wdrożeniu niezależnej autonomicznej wesji strony dedykowanej tylko i wyłącznie pod telefony / smartfony. Strony internetowe mobilne są tak skonstruowane, że są one dostępne tylko i wyłącznie w przypadku wejścia na nie z poziomu urządzenia wyżej wymienioneo typu. Strona mobilna jest autonomiczną niezależną stroną, czyli dodatkowym lustrem strony głównej - zwykle znajduje się ona na subdomenie strony głównej.
Przykład strony macierzystej i strony mobilnej:
www. mobile. strony-internetowe-bielsko .*.eu - wersja mobilna strony głównej, natomiast:
www. strony-internetowe-bielsko .*.eu - adres strony desktopowej
W skrócie można przyjąć że mobilne wersje stron umieszczane na subdomenach są alternatywnymi ich wersjami, zwykle gruntownie zoptymalizowane pod kątem zmniejszenia potrzebnego transferu danych - dlatego pozbawia się je zbędnych funkcjonalności a także rezygnuje z plików graficznych, zbędnych skryptów.
Zalety i wady stron mobilnych
Zaletami stron mobilnych są niewątpliwie rozwiązania wpływające na możliwość szybkiego ich otwarcia nawet na stosunkowo słabych i powolnych połączeniach z internetem za pomocą sieci komórkowej. Dzięki rezygnacji lub drastycznej optymalizacji plików graficznych cechują się one szybką dostępnością do tego co stanowi ich istotę - czyli treści (teksty informacyjne i funkcje). Do plusów związanych z takim rozwiązaniem zaliczyć również można ich przejrzystość - wynika to z faktu iż są one od zera konstruowane i projektowanie pod kątem ekranów i małej przekątnej ekranu i niskiej rozdzielności - architektura ich szablony z założenia jest jednokolumnowa, prosta a użyte czcionki i ich rozmiar mają znaczący wpływ na ich czytelność. Do niewątpliwych minusów jakie posiadają mobilne strony internetowe można wcielić następujące cechy - różnice w adresie (urlu) - często łatwe do pomylenia z domeną główną oraz lustrzane duplikowanie kontentu - przez co ich indeksacja wymaga szczególnego podejścia. Problematyczna jest również sprawa aktualizowania obu stron niezależnie - często różnią się one zupełnie zawartością, więc prace związane ze zmianą treści muszą być prowadzone niezależnie, osobno i podwójnie.