Jak linkować strony internetowe

  • Autor: Mirek
linkowanie stron internetowych linki zewnetrzne i wewnetrzne
linkowanie stron internetowych linki zewnetrzne i wewnetrzne

Różnice w zewnętrznym i wewnętrznym budowaniu struktury linków stron internetowych

Jak powszechnie wiadomo - w konstrukcji i projektowaniu stron internetowych wykorzystuje się linkowanie. Same linki nie służą już tylko łatwej nawigacji po stronach internetowych. Uwzględniając różnice wynikające ze skutków i przyczyn linkowania wewnętrznego oraz zewnętrznego stron - można wypunktować listę funkcji jaką obecnie pełni zarówno struktura linków wewnątrz stron internetowych jak i sieć linkowania ze środowiska zewnętrznego. Dla każdego specjalisty od pozycjonowania stron różnice w linkbuildingu onsite o offsite stanowią kluczową kwestię ich wpływu na działania optymalizacyjne i wykorzystanie potencjału linków w celu systematycznego poprawiania pozycji stron internetowych w wynikach organicznych wyszukiwarek. Poniżej przedstawię cechy rozróżniające linkowanie on- i off-site oraz cel ich stosowania oraz używania z uwzględnieniem istoty ich wpływu podczas prowadzonych czynności związanych z marketingiem internetowym. Postaram się również opisać jaki bezpośrednio wpływ ma dzisiaj struktura linków na stronie internetowej na samo pozycjonowanie stron internetowych.

Różnicę pomiędzy strukturą linkowania wewnętrznego i zewnętrznego można w łatwy sposób zdefiniować. Poniżej krótki opis czym jest dany sposób linkowania.

  1. Linkowanie wewnętrzne stron internetowych ma na celu wielopoziomowe powiązanie wszystkich stron czy podstron w domenie strony internetowej. Z reguły ich funkcja wiąże się z opracowaniem i budową struktury nawigacyjnej danego serwisu www, której główną i dominującą funkcją jest umożliwienie poruszania się po "drzewie" strony www zwykłemu przeciętnemu użytkownikowi - odbiorcy/czytelnikowi. Oczywiście ilość poziomów (głębokość linkowania) jak i struktura kodu jest również wykorzystywana do usprawnienia indeksowania podstron przez roboty wyszukiwarek (crawling). Kompleksowo podlinkowane działy oraz kategorie i podstrony strony internetowej tworzą kompletną całość struktury serwisu www, w tym jej wielkość - i pozwalają na prawidłowe zaindeksowanie tworzonych artykułów czy publikowanych innych materiałów na stronie (grafika, zdjęcia oraz pliki filmowe video i inne). Podstrony leżące niejako "luzem" na ftp danego serwisu internetowego pomimo linkowania zewnętrznego, nie zasilą swoim potencjałem ratingu całej domeny witryny, gdyż brak linkowania wewnętrzego sprawi że będa tylko elemenetem hostowanym w domenie, a nie tworzącym jej strukturę. Można z tego korzystać jeżeli potrzebujemy uzyskać bezpośredni URL do danego obiektu na stronie, ale już niekoniecznie chcemy aby ten obiekt był brany pod uwagę podczas indeksowania kontentu strony www .
  2. Linkowanie zewnętrzne natomiast tworzy strukturę hiperłącz prowadzących do naszej strony internetowej ze środowisk umiejscowionych na zewnętrznych domenach. Podobnie linki znajdujące się na naszej stronie, blogu czy sklepie internetowym a prowadzące do zewnętrznych adresów url będą linkami zewnętrznymi. Łącza kierujące docelowo do domeny innej niż domena na której się znajdują (źródła pochodzenia linków) są traktowane jako linki zewnętrzne. Linkowanie zewnętrzne - pomijając funkcjonalność użytkową - czyli celowe i aktywne (klikalne i indeksowane) "odsyłacze" mające na celu przeniesienia użytkownika do innego niż źródło miejsca w sieci pełnią również inną ważną rolę z punktu widzenia SEO. Ilość jak i jakość linków prowadzących do naszej strony www może skutecznie przyspieszyć pozycjonowanie stron a także podnieść pozycje już istniejące. Oczywiście środowisko z którego będą przychodzić linki to temat na zupełnie osobny artykuł. Istotne w skrócie jest to, z jakiego źródła one będą pochodzić (wartość czyli ranking danej strony) oraz nośnikiem jakiego słowa kluczowego one będą. Dla przykładu można podać link w którego aktywnym słowem będzie fraza np. "czytaj więcej" a inny wpływ na pozycjonowanie będzie mieć link którego aktywną frazą będzie "strony internetowe bielsko". Oczywiście z punktu widzenia użytkownika ma to małe znaczenie, gdyż zrozumiałość jest wystarczająca w obu wersjach (podobnie jak samo działanie), jednak użycie frazy aktywnej w linku jest z punktu widzenia robotów indeksujących strony internetowe brane pod uwagę  i staje się poniekąd kierunkowskazem pod jakim kątem może lub powinna być indeksowana dana podstrona.

Przeczytaj również: