Tworzenie stron internetowych

  • Autor: Mirek
Tworzenie stron internetowych bielsko biala
Tworzenie stron internetowych bielsko biala

Tworzenie stron internetowych - z jakich czynności i etapów się składa ten proces? Projektowanie stron internetowych (strony www) jest z punktu widzenia deweloperów procesem który składa się z kilku ważnych etapów, angażującym na każdym z nich odpowiedni zespół ludzi o różnych specjalizacjach. Nadrzędną myślą przewodnią całego procesu projektowania stron internetowych jest produkt będący kompleksowym (a wcześniej przemyślanym) projektem o spójnej konstrukcji. Dlatego istotne jest to aby wszystkie etapy prac nad stroną internetową miały na uwadze główne założenia skupiające uwagę na celu finalnym czyli efektu całości prac i założeń jakie mają w przyszłości spełniać projektowane przez nas strony internetowe. Już samo to założenie predestynuje wymóg zaangażowania do zespołu deweloperów ludzi którzy specjalizują się w różnych dziedzinach a tworzone przez nich witryny internetowe mają być wynikiem synergii współpracy pomiędzy nimi. Optymalne projekty stron internetowych wynikają w głównej mierze ze skoordynowanej współpracy nad całością zleconego projektu oraz systematycznej i w miarę możliwości bliskiej współpracy ludzi pracujących na danym projekcie. Tworzenie w dzisiejszych czasach nowoczesnych i funkcjonalnych stron www składa się z kilku możliwych do podziału i wyizolowania etapów prac, mających kluczowe znaczenie na czas realizacji strony (w zależności od wymagań funkcjonalnych) a tym samym cenę i koszty ponoszone przez zleceniodawcę.

Projektowanie stron internetowych - od kreacji i tworzenia po gotowy produkt - czyli czym się zajmuje webdesign?

Biorąc pod uwagę sam etap projektowania wyglądu - to można go śmiało odnieść w głównej mierze do aspekty graficznej czyli wizualnej części stron internetowych. Ten krok równeż można rozdzielić na kilka pomniejszych czynności - w przypadku rozbudowanych stron internetowych rozrysowuje się schemat czyli makietę strony www (tak zwany mockup) na bazie którego powstanie funkcjonalny layout czyli oprawa graficzna strony uwzględniająca jej funkcjonalność i bloki składowe contentu. Jeżeli bierzemy pod uwagę kompleksowe tworzenie stron internetowych to uwzględnia ono całokształt funkcjonowania danej witryny w sieci i zawiera niezbędne analizy, analitykę oraz testy funkcjonalne, poprawki oraz modyfikacje wynikające z feedback'u użytkowników oraz optymalizację i wdrożenie pozycjonowania w wyszukiwarkach (w tym pozycjonowanie w Google). Tworzenie stron nie zamyka się więc tylko do "stworzenia" lecz jest pętlą prac i procesów trwająca podczas życia strony w internecie i może obejmować zatem wiele etapów czyli poczynając od planowania oraz wdrożenia aż po wieloaspektową promocję i optymalizację produktu jakim jest strona internetowa.

Co kryje się pod pojęciem Projektowanie stron internetowych?

Tworzenie stron - niegdyś to określenie zawierało w sobie wszystkie produkty tworzone, projektowane oraz programowane pod kątem umieszczenie i publikowania w sieci. To jednego worka w nazewnictwie trafiało więc wszystko co tylko  dało się odnaleźć w sieci o otworzyć w przeglądarce internetowej. Tak więc były to zarówno małe i większe strony, portale o portaliki, fora dyskusyjne, oraz mniejsze lub większe aplikacje webowe czy też platformy e commerce czy proste sklepy internetowe. Szeroki aspekt i wielowątkowość produktów i programów publikowanych w sieci nie uwzględnia podziału funkcjonalnego zaterm zatarta była granica oddzielajaca zupełnie odmienne od siebie rodzaje witryn internetowych. W potocznym nazewnictwie z powodzeniem funkcjonuje do dziś określenie "witryna internetowa", nie wiem skąd się to wzięło gdyż w taki sposób funkcjonuje o głównie w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę zlecenie jakie przyjdzie nam zrealizować na potrzeby klienta, nazewnictwo ma tu już znaczenie gdyż właściwe określenia definiują zakres funkcjonalny projektu nad którym spędzimy mniejszą lub większość godzin prac, projektowania, programowania oraz testowania. Rozpoznanie potrzeb oraz wytycznych które podczas kontaktu z klientem prowadzi agencja reklamowa zajmująca się usługą jaką jest reklama w internecie pomoże zdefiniować jego potrzeby oraz dobrać odpowiedni produkt internetowy do jego potrzeb. Zakres prac przekłada się na ilość godzin niezbędnych do ich zrealizowania podczas pracy nad stronami internetowymi, co w większym stopniu przyczynia się dziś do określenie ceny czyli odpowiedzi na pytanie ile kosztuje strona internetowa?.

Projektowanie stron internetowych dla firm w połączeniu z platformą sprzedaży

Nieraz na pytanie 'skąd to kupiłeś' ludzie odpowiadają, 'kupiłem to na stronie internetowej' - więc czy istnieje rozróżnienie techniczne pomiędzy stroną www a sklepem - odpowiedzią jest tutaj funkcjonalny punkt widzenia bowiem patrząc od strony programisty sklepy internetowe są stronami z rozbudowanym silnikiem programowym odpowiadającym za umożliwieniem dokonywania zakupów online  i płatności. Firmy często aby nie komplikować sobie procesu administrowania stroną i sklepem internetowym wdrażają jedną hybrydową platformę mającą na celu publikowanie treści związanych z działalnością oraz ofertą samej firmy jak i posiadającą autonomiczny człon będący platformą sprzedażową umożliwiającą robienie przez klienta zakupów produktów i usług danej firmy online. Dzięki temu zarządzając i administrując z centralnego panelu, firma poprzez osoby w niej zatrudnione jest w stanie płynnie i na bieżąco odpowiadać na oczekiwania każdego z adresatów będących potencjalnymi klientami danej marki.

Aplikacje webowe (internetowe) tworzone na potrzeby firm.

Aplikacje webowe - z racji multi funkcjonalności współczesnych produktów internetowych w tle większości systemów działających w sieci stoją odpowiednie silniki programowe obsługujące skyptowo tak zwany zespół wydarzeń, obliczeń i algorytmów odpowiadających za działanie całości systemu. Na pierwszy rzut oka prosta strona internetowa składająca się z modułów formularzy może być tak naprawdę rozbudowaną aplikacją internetową, która z technicznego spojrzenia  jest takim rodzajem strony www gdzie wymagana jest i brana pod uwagę interakcja z użytkownikiem bez udziału którego nie pełni swojej zadanej funkcji i roli pod kątem której została przemyślana, zaprogramowana i rozpowszechniana.

Aplikacją internetową zatem śmiało już można nazywać strony internetowe , które posiadają chociażby moduł rejestracji czy logowania bądź wyszukiwarkę czy inny rodzaj formularzy. Większość funckonalnych stron gdzie można wejść w interakcję pomiędzy firmą a użytkownikiem - klientem jest więc zatem aplikacją webową (może to być strona posiadająca formularz rejestracji w hotelu czy restauracji lub kinie czy teatrze a także każda platforma udostępniająca swoje zasoby po rejestracji i logowaniu - np. serwisy oferujące usługi zwiazane z e-learningiem). Serwisy publikujące tylko treści w sposób statyczny nie są zatem aplikacjami webowymi aczkolwiek za nimi może stać również rozbudowany silnik (służący na przykład do obsługi panelu do zarządzania treścią danego serwisu internetowego). Strony internetowe dla firm natomiast służą głownie o informowaniu o danej firmie oraz jej ofercie produktowo-usługowej skierowanej bezpośrednio do użytkownika. Kolejną ich funkcją jest bycie narzędziem służącym do promocji i reklamy w internecie (reklamy płatne oraz organiczne pozycjonowanie w wyszukiwarce Google ).

Przeczytaj również: