Jak rozpocząć projektowanie stron internetowych

 • Autor: Marta
projektowanie strony internetowe informacje dla początkujących
projektowanie strony internetowe informacje dla początkujących

Strony internetowe - projektowanie - garść początkowych informacji

Aby zająć się tworzeniem stron www należy na początku zaznajomić się z kilkoma kwestiami, które dotyczą prawidłowego podejścia w tym zakresie. W przypadku projektowania stron internetowych na własną rękę - wszystko zaczyna się od potrzeby chwili. Zwykle wiąże się to z naturalnym budowaniem zaplecza reklamowego na potrzeby rozpoczęcia danej działalności - zwykle zawodowej czyli biznesu. Jak wiemy kanałów reklamowych oraz narzędzi i form każda firma ma wiele do wyboru - w zależności od charakteru jej działalności gospodarczej, branży w jakiej działa i funkcjonuje aż po grupę docelową odbiorców ich produktów oraz usług. Podstawowym pytaniem jakie wypada i należy sobie zadać jest przeznaczenie oraz funkcja jaką mają pełnić nasze strony internetowe - czyli określenie jej roli w przyszłości (czemu ma służyć, jakie cele ma pomóc osiągać dla firmy). W zależności bowiem od potrzeb wynikać będzie nie tylko struktura stron internetowych ale również użyte w nich rozwiązania funkcjonalne i techniczne, technologiczne oraz sama forma wizualna i interfejs użytkownika. Jak wiadomo, strony internetowe z czasem podzieliły się na kilka typowych rodzajów, w zależności od ich zastosowania oraz przeznaczenia. Wybór rodzaju strony www wynika z określenia i postawienia jasno stawianych celów które ma ona osiągać i realizować na co dzień. Dzięki temu obierzemy właściwy kierunek podczas doboru rozwiązań o jakie nasz projekt strony internetowej będzie się z założenia opierał. Dzięki temu rozeznaniu w łatwiejszy sposób będziemy w stanie mogli podjąć decyzję nie tylko samej formy strony ale też użytych w niej i zastosowanych rozwiązań technicznych (architektura strony, wybrane moduły (galerie zdjęć i filmów, formularze, newslettery oraz artykuły tematyczne i blogowe czyli kontent treści strony internetowej)).

Popularne rodzaje stron internetowych

Rodzaje stron www można podzielić na kilka wiodących typów, które dzisiaj są z powodzeniem wybierane i stosowane w zależności od celu i konkretnych zastosowań.

 1. Strony internetowe typu OnePage - są to strony www składające się głównie z jednej planszy, po której odbywa się cała możliwa nawigacja. Oczywiście takie projekty mogą być swoją drogą wysoce rozbudowane w sferze funkcjonalnej ze względu na użyte w nich skrypty pisane w różnych językach programowania. Większość internetowych aplikacji powstaje w takiej formie właśnie ze względu na intuicyjność ich obsługiwania przez użytkowników. Tego rodzaju witryny www mogą funkcjonować jako plansza pełnoekranowa lub z przewijaniem scroll lub jako bardziej rozbudowane landing page.
 2. Strony internetowe standardowe - czyli dobrze znane wszystkim klasyczne formy stron z typową nawigacją i podstronami do których prowadzą kanoniczne adresy URL.
 3. Sklepy internetowe i platformy B2B - więcej na ten temat w dziale Sklepy internetowe Bielsko

Najlżejszym typem witryny jest strona opierająca się na konstrukcji typu OnePage - wywodzi to się z jej prostoty konstrukcji i stosunkowo małej ilości materiałów w niej zawartych (ilość treści pisanych jako tekst, materiałów graficznych czy filmowych). Projektowanie takich stron internetowych wymaga mniejszych nakładów pracy gdyż całość opiera się głównie o jeden template czyli szablon (zazwyczaj responsywny). To zastosowanie często wybiera się na potrzeby wyizolowanej strony produktowej (lub dotyczącej konkretnej usługi) która jest tak zwanym miejscem lądowania dla użytkowników przychodzących z innych linków zewnętrznych, w tym z reklam. Dlatego też popularne nazewnictwo tego typu stron to landing page'y. Filozofią do opracowywania stron typu landing[...] było to, aby Klient zainteresowany konkretnym produktem , po wejściu na daną stronę - skupił swoją uwagę w głównej mierze na nim, a nie zaprzątał sobie uwagi resztą oferty i nie rozpraszał się tematyką poboczną. Większość landingów powstaje na użytek przeprowadzanych na bieżąco przez różne firmy kampanii reklamowych i promocyjnych, gdzie na potrzeby danej akcji tworzy się tego typu prezentacje.

Jeżeli chodzi o standardowe strony czyli oparte o klasycznych rozwiązaniach funkcjonalnych to można w ich kontekście wymienić kilka typowych elementów składowych tego typu rozwiązań. Mimo tego że zarówno strony internetowe typu one_page (pejdżery) czy landingi mogą posiadać menu nawigacyjne górne (na wersjach mobilnych zwykle zwinięte w tzw.hamburger) to zasada działania opiera się o niego inną aktywność. Przyciski nie służą do przewijania strony w miejsce utworzenia znaczników (tzw. kotwic) czy wywoływania akcji skryptowych, tylko zwykle wiążą się z przekierowaniem na osobną podstronę czy zewnętrzną stronę internetową. Z czego (jakich bloków funkcjonalnych i tematycznych związanych z informacjami) składa się typowa najprostsza zwykła strona internetowa? Pomijając sekcje tematyczne typowy podział semantyczny stron www można rozpisać na elementy takie jak:

 • Strona główna (Main lub Homepage)
 • Mniej lub bardziej rozwinięte ilościowo i jakościowo podstrony tematyczne, które w skrócie można podzielić na:
  • podstrony przedstawiające podział oferty (kategorie, produkty, usługi)
  • opis firmy - przybliżenie czytelnikowi profilu działalności danej firmy, jej historia, specjalizacje, charakterystyka działalności etc.
  • dział z nowościami i aktualnościami
  • podstrony kontaktowe - zawierające dane teleadresowe, formularze kontaktowe czy mapy dojazdu

Jeśli chodzi o taki rodzaj stron internetowych to warto nie wyważać otwartych drzwi i skorzystać z dobrze znanego i popularnego rozwiązania związanego z nawigacją użytkownika po serwisie www - ponieważ stron opartych o tego typu budowę jest w sieci sporo. Dzięki temu każdy użytkownik odwiedzający nasze serwisy internetowe będzie podświadomie i intuicyjnie umiał poradzić sobie z chodzeniem po witrynie.

Warto przeczytać: